< Powrót
28
maja 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Henryk Śniegocki

[FILM] Opowieści z wiatru i soli: Henryk Śniegocki

Oficer „Daru Pomorza”, komendant „Daru Młodzieży” i profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Henryk Śniegocki z morzem związał całe życie. Opowiada o tym w filmie naszej produkcji.

Urodził się 31 sierpnia 1953 roku w Miłobądzu. W 1972 roku zdał maturę w Tczewie, a w 1977 roku po ukończeniu Wyższej Szkoły Morskiej rozpoczął służbę na statkach i żaglowcach. Pływał m.in. na „Darze Pomorza”, „Darze Młodzieży” i „Horyzoncie”. W 1990 roku został kapitanem żeglugi wielkiej.

Od 1994 roku Henryk Śniegocki rozwijał także karierę akademicką, pracując jako starszy wykładowca, adiunkt i profesor nadzwyczajny. Od 2015 roku posiada stopień naukowy doktora habilitowanego. W pracach badawczych zajmuje się bezpieczeństwem morskim.

Najważniejszym doświadczeniem morskim Henryka Śniegockiego było dowodzenie „Darem Młodzieży”. Fregatę poprowadził m.in. w rejsie do Japonii, gdzie zwyciężył w regatach „Osaka Sail ‘97”. Więcej o życiu Henryka Śniegockiego przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Zapraszamy na film.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ