< Powrót
5
grudnia 2018
Tekst:
Andrzej Minkiewicz
Zdjęcie:
arch. FilmJacht
JachtFilm

Filmowe emocje na 8 Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm

W niedzielę 2 grudnia w warszawskim kinie „Luna” zakończył się 8 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Wydarzenie trwało dwa dni, pokazano 12 obrazów z całego świata, a na scenie kina pojawiali się przyjaciele festiwalu i specjalni goście. Odbył się pokaz wyróżnionego przez jury filmu konkursowego, ogłoszona została Nagroda Publiczności.

Jury festiwalu spośród nadesłanych filmów na konkurs filmów amatorskich „A morze kręci mnie” wyróżniło film Michała Olszewskiego pt. „Żeglujące głowy”.

Redaktor Andrzej Radomiński, wygłaszając laudację  przyznał, że jurorów urzekła prostota pomysłu autora polegająca na zadawaniu wszystkim bohaterom filmu jednego, tego samego pytania „Dlaczego żeglujesz” i rejestrowaniu ich odpowiedzi. Odpowiedzi zaskakujących, niespodziewanych, czasem humorystycznych, ale zawsze autentycznych i szczerych.

Pochodzący z Gdańska Michał Olszewski, zawodowy żeglarz i filmowiec amator, inspirował się filmem Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające głowy” co także zostało zauważone i docenione przez jurorów. Gromkie brawa publiczności po zakończeniu projekcji filmu potwierdziły słuszność decyzji. Nagrodą rzeczową jaką w imieniu autora przebywającego aktualnie na rejsie po drugiej stronie Atlantyku odebrała jego przyjaciółka Karolina Mróz jest tygodniowy rejs żaglowcem STS Fryderyk Chopin.

Publiczność festiwalu jako najlepszy film wybrała obraz pt. „Architekt” (tyt. oryg. „The boatmaker”). Autor Casey McGarry w swoim filmie opowiedział o trwającej 25 lat, a graniczącej wręcz z obsesją budowie drewnianego jachtu, prowadzonej przez mieszkającego w Kalifornii emerytowanego architekta. Proces budowy realizowany z niebywałą wytrwałością, któremu towarzyszyły również sytuacje trudne i dramatyczne został zilustrowany przepięknymi zdjęciami, tworząc historię która poruszyła publiczność festiwalu.

Drugim tytułem, który równie silnie urzekł warszawską publiczność był bardzo kameralny film o przyjaźni dwóch żeglarzy pt. „Jerzy i Jerzy na jeziorach” , polskiego reżysera Piotra Małeckiego. Film zdobył drugie miejsce w konkursie publiczności, uzyskując jedynie kilka głosów mniej od zwycięzcy. Po projekcji, na scenie kina odbyło się bardzo emocjonalne spotkanie z reżyserem i jednym z bohaterów. Rozmowa z Panem Jerzym Kremky została nagrodzona wielokrotnymi brawami przez widzów festiwalu.

Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego. Patronami medialnymi wydarzenia są Magazyn Wiatr oraz portal Żeglarski.info.  Fundatorem nagrody w konkursie filmów amatorskich jest firma 3 Oceans, armator żaglowca STS fryderyk Chopin. Partnerzy festiwalu: Agencja reklamowa Jetline, Szkoła Żeglarstwa Morka, warszawska Tawerna Korsarz, Logbooki.pl, TanieRejsy.pl, Wydawnictwo Nautica, Legalna Kultura, Sail24.pl, Zegrze360, Oliva Yacht Paints.

Repliki festiwalu odbędą się w I kwartale 2019 roku w Gdyni, Szczecinie i Rybniku.

Strona festiwalu

Zwiastun filmu „Jerzy i Jerzy na jeziorach”

PODZIEL SIĘ OPINIĄ