< Powrót
25
marca 2016
Tekst:
IgnaśTV
Zdjęcie:
IgnaśTV

Filmowy projekt „Śladami Wagnera”

Młodzież z IgnaśTV zrobiła film o Władysławie Wagnerze! Uczniowie Zespołu Szkół nr 51 im. Ignacego Domeyki w Warszawie stworzyli znakomity, profesjonalny, krótkometrażowy dokument opowiadający historię słynnego polskiego żeglarza.

Widzowie mogą prześledzić losy Wagnera, od momentu przeprowadzki do Gdyni w latach trzydziestych ubiegłego wieku i dowiedzieć się o tym, jak dziś postrzegana jest w Polsce i na świecie postać naszego wybitnego rodaka.

Dzięki zdjęciom realizowanym na Karaibach, materiałom archiwalnym z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a przede wszystkim wywiadom z niezwykłymi ludźmi związanymi z kapitanem Władkiem, widz będzie mógł poczuć się jak towarzysz Władka Wagnera w jego życiowej odysei.

W produkcję zaangażowała się m.in rodzina Władysława Wagnera – Olimpia Dębska i Agnieszka Zdunek, które są wnuczkami Jana Wagnera – niezwykle ważnej osoby dla kapitana Władka. 

Władysław Wagner – pierwszy Polak, który opłynął świat. Dokonał tego jeszcze przed II Wojną Światową sławiąc imię Rzeczypospolitej na całym globie. Wypłynął z Gdyni 8 lipca 1932 roku mając 19 lat! Rejs odbywał się na trzech jachtach – „Zjawie I”, „Zjawie II” oraz „Zjawie III”. Jego wyprawa pełna była niesamowitych przygód, przyjaciół, życzliwości, ale także niebezpieczeństw. Po 7 latach tułaczki nie było mu dane powrócić do ukochanej Ojczyzny – jego rejs przerwał wybuch wojny. Co stało się potem? Czy to był koniec jego życiowej odysei? Czy Wagner ukradł jacht? Dlaczego po wojnie został zapomniany? O co zabiegał Jan Wagner, brat Władka, u prezydenta RP Lecha Wałęsy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można znaleźć w dokumencie młodych filmowców.

Filmowy projekt „Śladami Wagnera” to spojrzenie na postać tego wielkiego Polaka z nowej, młodzieżowej perspektywy. Film w całości organizowany jest przez młodzież z IgnaśTV – Telewizji Szkolnej Zespołu Szkół nr 51 im. Ignacego Domeyki w Warszawie. Ekipa telewizji przemierzyła wiele tysięcy kilometrów realizując zdjęcia do filmu. Część zdjęć realizowana była z pokładu jachtu – oldtimera – „Zjawy IV”, kontynuatorki trzech „Zjaw” Wagnera. W czasie wyprawy ekipa odwiedziła Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Amerykańskie Wyspy Dziewicze, Portoryko, Jamajkę i Dominikanę. Zdjęcia do filmu realizowane były także w Gdyni, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz w Warszawie.

Jak zapewniają autorzy dokumentu, żadne z tych działań nie byłoby możliwe bez wsparcia partnerów projektu oraz wszystkich ludzi dobrej woli zaangażowanych w inicjatywę. 

Premiera filmu odbędzie się w kinie “Elektronik” w Warszawie, 31 marca o godzinie 13.00. Planowane są także kolejne pokazy m.in. w Warszawie, Trójmieście, czy Żywcu. O terminach tych projekcji będziemy na bieżąco informować naszych Czytelników.

Zwiastun filmu

 

Projekt ladami Wagnera duze

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ