< Powrót
30
sierpnia 2019
Tekst:
mac
Zdjęcie:
Maciej Cylupa
1

Finał 1 Ligi Żeglarskiej w Szczecinie!

W sobotę i niedzielę (31.08-01.09) w Szczecinie odbędą się finałowe regaty 1 Ligi Żeglarskiej. 9 załóg walczy o 3 czołowe miejsca premiowane awansem do Ekstraklasy na sezon 2020. Regaty odbędą się na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim.

Po 2 rundach największe szanse na wygraną w klasyfikacji generalnej i awans do wyższej ligi ma prowadzący z przewagą 3 pkt., zwycięzca obu poprzednich rund. Yacht Club Gdańsk (sternik Krzysztof Małecki). Za nim plasują się faworyzowany Yacht Klub Polski Gdynia (sternik Rafał Sawicki), 77Racing Gdańsk (Rafał Becker) i załoga UKS Albatros Wolin.

– Według mnie walka o podium i upragniony awans do Ekstraklasy rozstrzygnie się właśnie pomiędzy czterema czołowymi zespołami – zapowiada Maciek Cylupa, organizator regat. – Dla Rafała Beckera jachty TOM28, na których będą pływać zawodnicy, to nowość. Wszystko będzie więc zależeć od tego, jak szybko załoga opanuje jacht w takim stopniu, aby nawiązać walkę z opływanymi na tych łódkach Sawickim i Małecki. Damian Jaskulski i Olek Waszkiewicz z Albatrosa znają te jachty dobrze, więc na początek mały handicap dla nich. Ciekaw jestem jak poradzą sobie obie załogi kobiece, też debiutujące na tym akwenie i na tym sprzęcie.

Ranking po 2 rundach 1 Ligi Żeglarskiej

1. Yacht Club Gdańsk/HRM Racing – 24 pkt
2. Yacht Klub Polski Gdynia/GSC Yachting – 21 pkt
3. 77 Racing Gdańsk – 20 pkt
4. UKS Albatros Wolin – 19 pkt
5. JK Stal Stocznia Gdańsk – 16 pkt
6. AZS-AWFiS Gdańsk – 13 pkt
7. Między Żaglami Warszawa – 12 pkt
8. SKŻ Powidz/Electrum Sailing Team – 11 pkt
9. Lasery Zegrze (Artur Nowak) – 8 pkt

Start regat w sobotę około 1030, zakończenie w niedzielę ok godz 1600. Baza regat będzie w Centrum Żeglarskim w Szczecinie na ulicy Przestrzennej.

– Czeka nas na pewno spora dawka emocji, bo prognoza jest podobna to tej jaka towarzyszyła nam w zeszłym tygodniu podczas finału Ekstraklasy – podsumowuje komentatorka regat Zuzanna Czuryło. – Zmienny wiatr na pewno spowoduje, że kolejność na mecie będzie zależna od uważnej żeglugi i szybkich trafnych decyzji taktycznych, no i jak zawsze od odrobiny szczęścia.

Regaty transmitowane są na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu fejsbukowym Polskiej Ligi Żeglarskiej.

System SAP Sailing 

Filmy podsumowujące oraz studia przed- i poregatowe publikowane będą na kanale Youtube.

Strona Ligi

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami technologicznymi regat są:  SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl

Partnerami regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Miasto Świnoujście, Marina Trzebież, Musto – Kees International Polska, Lotto, Polski Związek Żeglarski oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu, portal Żeglarski.info i Centrum Żeglarskie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ