< Powrót
19
września 2019
PolSailing

Finał PolSailing Day już w najbliższą sobotę

21 września w Kaliszu, na terenie przystani przy ul. Wał Piastowski 3, odbędzie się finał ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PolSailing.

W tym roku akcja ma znacznie szerszy zakres niż w latach poprzednich. Obok bezpłatnej edukacji żeglarskiej dla najmłodszych, realizowanej w 20 ośrodkach na terenie całego kraju, odbywa się także cykl imprez Polsailing Day. Ponadto uczestnicy mogą korzystać z rodzinnych rejsów w ramach akcji PolSailing „Cała Rodzina pod Żaglami”. Sobotni finał PolSailing Day w Kaliszu to symboliczne podsumowanie wszystkich tych aktywności.

– Wybraliśmy Kalisz, ponieważ jest jednym z trzech miast, gdzie są realizowane wszystkie komponenty programu PolSailing – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Ponadto prezes Kaliskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Piotr Gulczyński, wraz z zespołem bardzo aktywnie włączyli się w realizację programu, dając dobry przykład innym ośrodkom sam o tę imprezę zawnioskował. Obok takiej inicjatywy, sukcesów organizacyjnych, ponadprogramowej liczby przeszkolonych uczestników programu, uruchomienia dodatkowych ośrodków w Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie, nie możemy przejść obojętnie. Za taką aktywność w należą się słowa uznania. Korzystając z okazji chciałbym podziękować naszym partnerom, którzy włączyli się w działania na rzecz upowszechniania żeglarstwa w ramach programu PolSailing, po pierwsze Ministerstwu Sportu i Turystyki, po drugie Okręgowym Związkom oraz klubom, reprezentowanym przez koordynatorów regionalnych. Razem dokładając środków i starań możemy osiągać więcej – i właśnie taka praca zespołowa cieszy mnie najbardziej.

Na uczestników imprezy w Kaliszu czekają atrakcje na wodzie i na brzegu, regaty w uproszczonej formie będą oprawione szeregiem atrakcji i wydarzeń towarzyszących.

– Kalisz stanie się w sobotę centralnym punktem programu PolSailing – zaprasza prezes Piotr Gulczyński, który jest równocześnie regionalnym koordynatorem Programu PolSailing. – Nie ukrywam, że jestem z tego dumny, ponieważ jest to niejako zwieńczenie pracy zespołowej, którą wkładamy w realizację programu. Organizacja imprezy w Wielkopolsce – na tak zwanym śródlądziu, nad rzeką Prosną, zaraz obok centrum miasta, pokazuje, że żeglarstwo można uprawiać wszędzie. Szczególnie, kiedy mowa o jego początkach. Wraz z władzami miasta, zapraszam do Kalisza prezesa oraz przedstawicieli PZŻ, współpracowników z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz koleżanki i kolegów, którzy tak, jak my realizują program PolSailing na terenie kraju. No i przede wszystkim głównych adresatów wydarzenia – dzieci, uczestników programu PolSailing i nie tylko. Wszyscy chętni mogą się stawić, bawić z nami, kibicować, edukować, aktywnie i rodzinnie spędzić czas, bezpiecznie nad wodą.

Program Finału
godz. 9.00 – 11.30 zgłoszenia finalne do regat
godz. 12.00 – rozpoczęcie imprezy – otwarcie regat i pikniku PolSailing Day
godz. 12.30 – start pierwszego wyścigu, atrakcje dla uczestników
godz. 16.30 – zakończenie regat

Zawiadomienie o Regatach

– Finał PolSailing Day to dla nas szczególny moment, podczas którego skupiamy nasze inicjatywy podejmowane w ramach programu PolSailing, skierowane do najmłodszych, na poziomie sportu powszechnego – mówi Maciej Szafran z Wydziału Rozwoju i Upowszechniania PZŻ, koordynator programu PolSailing. – To jeszcze zabawa, rozbudzanie pasji, wyobraźni, to inspiracja i budowanie pozytywnych skojarzeń z żeglarstwem. Na wyczyn i obciążenia treningowe przyjdzie jeszcze czas  W tym roku wprowadziliśmy dużo nowości, rozszerzyliśmy program, zakres działań. Również dzięki większemu wsparciu MSiT, które odpowiedziało na nasze wnioski i koncepcje. Cieszymy się z tego, co jest, świętujemy i patrzymy przed siebie. Zakładam, że efekty naszych działań będą jeszcze bardziej widoczne po latach – dodaje Maciej Szafran.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ