< Powrót
7
sierpnia 2015
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Marta Dębska/ GSC YachtingBartosz Modelski/ SR24OD

Finał Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz Mistrzostwa Polski Delphia 24 One Design

W najbliższy weekend (7-9 sierpnia) na wodach wokół sopockiego Molo ruch żeglarski będzie niczym korek na Marszałkowskiej. Na akwen wypłyną uczestnicy wielu imprez rangi mistrzowskiej w tym żeglarze walczący o tytuł Klubowego Mistrza Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz Mistrza Polski klasy Delphia 24 One Design.

Finał Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej to regaty, w których wyłoniony zostanie najlepszy zespół żeglarski w Polsce. Trwające od maja ogólnopolskie rozgrywki między reprezentantami różnych klubów wkraczają w decydującą fazę, a stawką poza ligowymi trofeami jest uczestnictwo w żeglarskiej Lidze Mistrzów, która odbędzie się we wrześniu we Włoszech.

Liderem po trzech rundach Ligi jest Jacht Klub Wielkopolski Poznań z 33 pkt, ale tuż za jego plecami znajdują się Yacht Klub Polski Szczecin – 32 pkt oraz Yacht Club Sopot – 29 pkt. W walce o tytuł liczyć się będą również Yacht Klub Morski Gryf Gdynia oraz Inżbud Rybnik KS Górnik Boguszowice. Wyścigi Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej odbędą się w sobotę i niedzielę.

Aktualna klasyfikacja Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

1. JKW Poznań                                    33 pkt
2. YKP Szczecin                                   32 pkt
3. YC Sopot                                              29 pkt
4. JKM Gryf Gdynia                                 27 pkt
5. KS Górnik Boguszowice – Rybnik      24 pkt
6. KŻ Ostróda                                          18 pkt
7. MUKZ Bałtyk Mielno                          19 pkt
8. PŻKS Dżygit Białystok                     16 pkt
9. MOS Iława                                           13 pkt
10. KŻ Horn Kraków                                 4 pkt
11. YKP Warszawa                                    3 pkt

Pierwsze dwa kluby Ligi otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/.

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Więcej: www.ligazeglarska.pl.

Równolegle z rywalizacją ligową rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Delphia 24 One Design. Powodem połączenia obu imprez jest fakt, iż finał Ekstraklasy rozgrywany jest właśnie na jachtach D24 OD. Jedyną różnicą jest to, iż uczestnicy Mistrzostw Polski rywalizować będą na własnych jachtach. Na linii startu stanie około piętnastu łodzi, których zmagania będą trwać przez trzy dni. Inauguracja zawodów nastąpi w piątek 7 sierpnia o godzinie 11 w Promarinie Sopot, a zwycięzców poznamy w niedzielę o godzinie 15.

W programie regat zaplanowanych jest 9 wyścigów zaliczanych do klasyfikacji mistrzostw oraz jeden wyścig specjalny z udziałem najlepszych zawodników i gości specjalnych regat, który odbędzie się w sobotę o godzinie 17. Faworytem imprezy jest załoga pod dowództwem Michała Korneszczuka z Yacht Klubu Stal Gdynia, która zwyciężyła w ostatnim, przedmistrzowskim sprawdzianie podczas regat Volvo Gdynia Sailing Days. W walce o medale liczyć będą się również teamy prowadzone przez Waldemara Sałatę (Star Telekom), Piotra Kędziorę (Cellfast), Piotra Kowalewskiego (Rockfin-Indygo) czy Pawła Tarnowskiego (FlexiStav), która jest aktualnym liderem Pucharu Polski.

Organizatorami Mistrzostw Polski D24 OD są Stowarzyszenie Regatowe Delphia 24 oraz GSC Yachting.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ