< Powrót
11
czerwca 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Wiesław Seidler
Szkoły Jungów

Finał Szkoły Jungów – pod żaglami

W Szczecinie zakończyła się tegoroczna edycja Szkoły Jungów. Ostatnie szkolenie – pod żaglami DZ-y oraz „Daru Szczecina” – odbyło się w niedzielę 9 czerwca w Centrum Żeglarskim.

Od października ub. roku „studenci” Dziecięcego Uniwersytetu im. prof. Jerzego Stelmacha, czyli Szczecińskiej Szkoły Jungów, uczestniczyli w zajęciach i wykładach. Szkołę powołano na bazie porozumienia pomiędzy Morskim Centrum Nauki (MCN) a Zachodniopomorskim Okręgowym  Związkiem Żeglarskim (ZOZŻ), .

Zaczęło się od comiesięcznych  spotkań na lądzie, na uczelniach i w placówkach edukacyjnych. M.in. w Akademii Morskiej, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym i w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. Ale także na  gościnnym pokładzie żaglowca „Kapitan Borchardt”. Ostatnie zajęcia Szkoły Jungów odbyły się w maju i czerwcu na wodzie, w Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie.

Tam grupa „jungów” najpierw poznała zasady bezpieczeństwa na wodzie. Następnie zakosztowała pływania na pokładzie szkoleniowej łodzi wiosłowo-żaglowej DZ oraz na pełnomorskim jachcie „Dar Szczecina”, z kapitanami Mieczysławem Irchą, Michałem Jósewiczem i Wojtkiem Maleiką.

Wreszcie nastąpiło zakończenie Szkoły, rozdanie jungom świadectw i upominków.  Gospodarzem uroczystości był dyrektor MCN Witold Jabłoński, wspierany przez koordynatorów Szkoły – Patrycję Skrobacką (MCN), i Wiesława Seidlera (ZOZŻ).  Wśród gości, którzy także zabrali głos i gratulowali sukcesów organizatorom i laureatom Szkoły Jungów, był prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski oraz dziekan Wydziału Nawigacji AM, a równocześnie przewodniczący Rady Naukowej MCN prof. Paweł Zalewski.

Spotkanie przy maszcie banderowym w Centrum Żeglarskiego zakończyło się ogłoszeniem nowych naborów i wspólnymi zdjęciami. Rekrutacja elektroniczna na nowy rok  szkolny 2019/2020 Uniwersytetu Dziecięcego – Szczecińskiej Szkoły Jungów rozpoczęła się 9 czerwca i potrwa do 26 czerwca. Lista uczestników zostanie ogłoszona 28 czerwca. Powiadomienia zostaną wysłane drogą e-mailową.

Więcej o Szkole Jungów i o naborach: szkolajungow.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ