< Powrót
3
grudnia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Wiesław Seidler
The Tall Ships Races

Finał TTSR ’2021 odbędzie się w Szczecinie!

To już oficjalna wiadomość. Za trzy lata Szczecin będzie gospodarzem finału  The Tall Ships Races, który odbędzie w dniach 31 lipca – 3 sierpnia 2021 roku.

Za trzy lata Szczecin –  po raz piąty – będzie gospodarzem finałowej ceremonii TTSR i zlotu żaglowców, podobnie jak było w latach 20007,  2013, 2015 oraz 2017. 1 grudnia zastępca prezydenta miasta Krzysztof Soska podpisał z władzami Sail Training International kontrakt na organizację finału regat TTSR w 2021 roku. Wcześniej międzynarodowa flotylla rywalizować będzie na bałtyckiej trasie: Kłajpeda – Petersburg – Tallinn – Maarianhamina – Szczecin. Finał TTSR ’2021 – jak zwykle przy Wałach Chrobrego i na „nowej” Łasztowi – odbędzie się w dniach 31 lipca – 3 sierpnia 2021 r.

Żeglarska reprezentacja Szczecina już od 15 lat rozsławia miasto, Pomorze Zachodnie i Polskę, rok rocznie odnosząc sukcesy w słynnych międzynarodowych regatach The Tall Ships Races.

Załoga „Daru Szczecina” w 2017 r. Fot. Wiesław Seidler

Od pierwszych regatowych rejsów „Daru Szczecina” w latach 2004-2005, wtedy jeszcze w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, po już coroczny późniejszy udział oficjalnej reprezentacji w latach  2006-2018, przewinęło się przez nią ponad 1100 osób, głównie młodych chłopców i dziewcząt w wieku 16-25 lat, wspieranych przez doświadczonych kapitanów i kadrę oficersko-wychowawczą.

Zarówno weterani, jak i najmłodsi uczestnicy „tolszipowej” reprezentacji z lat 2004-2018, spotkali się 24 listopada w Starej Rzeźni. Były wystąpienia i relacje, m.in. wiceprezydenta Szczecina Krzysztofa Soski, oraz kadry i kapitanów, w tym „tolszipowych ikon” – kapitana zwycięskiego „Daru Szczecina” Jurka Szwocha, jego zastępcy, taktyka i najlepszego „Gryfusia”, czyli Wojtka „Bolo” Maleiki, niestrudzonego animatora niezwyczajnych i najlepszych parad załóg Łukasza „Waju” Wójcika,  morskiej redaktor Radia Szczecin Kasi Wolnik-Sayna, niezastąpionej Miry Urbaniak, właściciela i armatora żaglowca „Fryderyk Chopin” Piotra Kulczyckiego,  i wielu innych. Wśród obecnych były nawet „tolszipowe” małżeństwa i ich dzieci.

Reprezentacja Szczecina w 2011 r. Fot. Wiesław Seidler

Szczecin i Pomorze Zachodnie  corocznie reprezentowały w regatach przede wszystkim miejskie jachty i ich załogi, z Ośrodka Morskiego Pałacu Młodzieży (Centrum Żeglarskiego) – „Dar Szczecina”, „Magnolia”, „Zryw” i „Urtica”, a także specjalnie czarterowane żaglowce, głównie „Henryk Rutkowski”/„Kapitan Głowacki” i „Fryderyk Chopin”, oraz inne – „Pogoria”, „Dar Młodzieży” i „Kapitan Borchardt”.

Na trasie TTSR ’2018, z Sunderland w Wielkiej Brytanii, przez Esbjerg w Danii, później Stavanger w Norwegii, do Harlingen w Holandii, reprezentacja Szczecina odniosła kolejne sukcesy – zdobyła w finale tytuł „The best crew in the parade”, „Dar Szczecina” zajął trzecią pozycję w swojej klasie C, a „Fryderyk Chopin” zakończył wyścigi na miejscu drugim w klasie A.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ