parada żeglarska
< Powrót
15
sierpnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski

Flexistav Apotex Team mistrzem Polski Delphia 24

Czterodniowe regaty o mistrzostwo Polski klasy Delphia24 Star Telekom, Delphia Yachts Kot CUP 2017 zakończyły się w poniedziałek 14 sierpnia w Pucku. Żeglarzom nie przeszkodziły zmienne warunki i porywisty wiatr sięgający momentami 24 węzłów. Zwyciężył team w składzie Paweł Tarnowski, Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz i Piotr Kucharski.

– To moje ulubione wody – mówił o Zatoce Puckiej przed regatami Paweł Tarnowski i wspominał, że to właśnie tu zdobywał pierwsze szlify żeglarskie. DELPHIA24 Star Telekom, Delphia Yachts Kot CUP 2017 były dla załogi Flexistav Apotex Team pięknym ukoronowaniem ponad sześcioletniej przygody na jachtach tej klasy.

– Widać było, że to akwen Pawła – mówi Łukasz Kiwer. – Wszystko działało między nami tak jak trzeba, zgrywaliśmy się doskonale.

Radości nie kryje także Tomasz Bączkiewicz: – Kilka razy byliśmy o krok od zwycięstwa, a jednak coś sprawiało, że zdobywaliśmy maksymalnie drugie miejsce. Tym razem zarówno wiatry, jak i woda były po naszej stronie. No, ale wiadomo, że to także ogrom pracy, którą wykonaliśmy i na treningach, i na J70, a przede wszystkim w trakcie tych regat. I jeszcze dieta, której staramy się przestrzegać, żeby być lżejszą załogą…

Załoga w trakcie rozgrywanych Mistrzostw Polski wygrała siedem z dwunastu wyścigów. Pierwszy dzień rozłożył szalę bardzo równo, nic nie przesądzało o wynikach. Niedzielne biegi pokazały czołówkę, walka do samego końca rozgrywała się pomiędzy załogą Pawła Tarnowskiego – Flexistav Apotex Team a ekipą Waldemara Sałaty – Star Telekom.

– Wszyscy bardzo równo pływają, wystarczy popełnić jeden malutki błąd i wyścig kończy się na ostatnim miejscu, tak jak było w naszym przypadku podczas jednego z biegów – podsumowuje Tarnowski. – Na szczęcie udało nam się odrobić te stratę.

Trudne warunki i silne szkwałowe porywy wiatru doprowadziły do przewrócenia  jednego z jachtów, na szczęście nikomu z załogantów nic się nie stało. Służby organizatora szybko podjęły akcję ratunkową, załogantów przejęto na pontony, a jacht odholowano do brzegu. Regaty te, to jeszcze jedno wydarzenie, które wielu zapamięta.

– Po sześciu latach kończymy swoją przygodę z klasą Delphia, wystawiliśmy swój jacht na sprzedaż, chcemy się teraz skupić wyłącznie na nowej klasie J70 – mówi Paweł Tarnowski, sternik załogi Flexistav Apotex Team. – Sporo udało nam się osiągnąć na Delphii24, łącznie z obecnym zdobyciem mistrzostwa Polski. No i to takie naturalne przejście na kolejną klasę.

Regaty Mistrzostwa Polski Delphia24 Star Telekom Delphia Yachts Kot zorganizowane były przez Stowarzyszenie Regatowe Klasy Delphia24, przy współpracy Star Telekom i stoczni Delphia Yachts.

Najważniejszym punktem sezonu dla załogi Flexistav Apotex Team, będzie start w Mistrzostwach Świata klasy J70 na Sardynii we wrześniu gdzie zgłoszonych jest blisko 200 jachtów.

Wyniki:
1. Paweł Tarnowski – Flexistav Apotex Team – 19 pkt.
2. Waldemar Sałata – Star Telekom – 23 pkt.
3. Marcin Pietrzak – Aotopodlasie – 40 pkt.
4. Piotr Kowalewski – Marine Works – Selden – 41 pkt.
5. Piotr Kędziora – Cellfast Sailing Team – 45 pkt.
6. Mariusz Trzciński – Chocolissimo Gang – 47 pkt.
7. Piotr Kotwicki – Kalinowe pola – 49 pkt.
8. Michał Jabłoński – GTJ – 56 pkt.
9. Jakub Marciniak – Delphia Sailing Team – 85 pkt.
10. Adam Marcinkowski – Nowa – 103 pkt.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ