< Powrót
11
września 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Władysławowo - Gdynia

Frekwencja dopisała w regatach Gdynia – Władysławowo – Gdynia

49 załóg rywalizowało w weekend 9-10 września w 64. edycji regat Gdynia – Władysławowo – Gdynia, organizowanych przez Jacht Klub Morski Gryf Gdynia.

Za nami jedne z najliczniejszych morskich regat w Polsce w ostatnim czasie. W sobotę 9 września o godzinie 18 nocny wyścig z Gdyni do Władysławowa i z powrotem rozpoczęło 49 załóg. W stawce znalazły najbardziej doświadczone polskie ekipy, a w rywalizacji nie brakowało emocji. Dopisała też pogoda.

– Prognozy parę dni temu były słabe i istniała obawa, że nie będzie wiatru – mówi Tomasz Konnak, organizator i uczestnik regat Gdynia – Władysławowo – Gdynia. – Na szczęście pogoda okazała się rewelacyjna – było ciepło, morze spokojne i cały czas wiał wiatr 6-9 węzłów. Noc była jasna, niebo gwiaździste – bajka. Rywalizacja nie była jednak łatwa. Był stosunkowo silny prąd, który nas odrzucał podczas drogi powrotnej.

Żeglarze rywalizowali w grupach: ORC B, ORC C, KWR, Open. Była też oddzielna klasyfikacja dla załóg dwuosobowych ORC Doublehanded. W tym roku z powodu zbyt małej liczby jachtów nie udało się utworzyć grupy ORC A dla największych jednostek.

W ORC B pierwsze miejsce zajął „Good Speed” ze sternikiem Łukaszem Trzcińskim (JKM Neptun Gdańsk), drugi był „Hadar” z Jerzym Brezdeniem (JKMW Kotwica), a trzeci „Barakam” z Arturem Skrzyszowskim (Selma Racing). W ORC C najlepszy był „Double Scotch” ze sternikiem Robertem Wilkowskim (niezrzeszony), który wyprzedził „Czarodziejkę” Tomasza Konnaka (JKM Gryf Gdynia) oraz „Alkione” Bartosza Zakrzewskiego (AKM Gdańsk). W klasyfikacji ORC Doublehanded pierwszą lokatę zajął „Double Scotch”, drugą „Czarodziejka”, a trzecią „Alkione”.

W grupie KWR zwycięstwo odniósł Marian Drabiński (DAL Frombork) na jachcie „Litwinka”, na co dzień ścigający się po Zalewie Wiślanym. Drugi był Zbigniew Rembiewski (Sailing Factory Club) na „Sloni”, a trzeci Kajetan Kilanowski (YK Stal Gdynia) na „Purdze”. W grupie Open pierwszym jachtem na mecie był „Fast Forward” Marka Wołoszyna (niezrzeszony), drugim „Globe” Zbigniewa Gutkowskiego (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), a  trzecim „Zoltar” Ireneusza Siwka (YKP Gdynia).

Rozdanie nagród planowane jest w październiku, podczas klubowego zakończenia sezonu. Organizatorem 64. regat Gdynia – Władysławowo – Gdynia był Jacht Klub Morski Gryf Gdynia. Impreza zaliczana jest do klasyfikacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz – dla rywalizacji załóg dwuosobowych – cyklu Off-Short Racing.

Wyniki ORC

Wyniki KWR i Open

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
4
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ