
Gala Polskiego Związku Żeglarskiego
Wręczenie kadrowych nominacji dla zawodników, wyróżnień za osiągnięcia w mijającym sezonie i prezentacja celów sportowych na nadchodzący rok to najważniejsze punkty gali Polskiego Związku Żeglarskiego, która odbyła się 30 listopada w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.
Za niespełna rok żeglarska reprezentacja Polski stanie do walki o medale Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Kończący się sezon podporządkowany był zdobyciu kwalifikacji, które pozwolą naszym zawodnikom walczyć o olimpijskie laury. W andrzejkowe popołudnie, podczas Gali Polskiego Związku Żeglarskiego zaprezentowano nazwiska sportowców, którzy weszli w skład kadry narodowej, w tym kadry seniorów Energa Sailing Team Poland. Nominacje dla zawodników wręczyli minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wiesław Kaczmarek oraz trener główny Paweł Kowalski.
– Jednym z podstawowych celów jakie stawia sobie Polski Związek Żeglarski na 2016
jest uzyskanie przynajmniej jednego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro – powiedział Tomasz Chamera, wiceprezes PZŻ ds. sportu.
Polska ma już pięć imiennych kwalifikacji olimpijskich. O tym, czy skład reprezentacji na igrzyska uzupełni klasa Laser Radial oraz Finn zadecyduje start w pucharze świata rozgrywanym na Majorce na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Na ten moment przepustki do Rio wywalczyli: Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – RS:X K), Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) – RS:X M, Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) – Laser standard, Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) z Irminą Mrózek Gliszczynską (CHKŻ) – 470 K oraz załoga Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) – 49-er.
Wszyscy zawodnicy, którzy zakwalifikowali się na igrzyska w Rio to członkowie kadry narodowej PZŻ Energa Sailing Team Poland.
Wspólne projekty PZŻ i Grupy Energa nie ograniczają się do wsparcia krajowej elity. Największy program żeglarski w kraju to również edukacja dla najmłodszych, cykl regat w klasie Optimist Energa Sailing Cup, w których startują młodzi zawodnicy zaczynający sportową karierę, a także wsparcie sprzętowe dla 30 ośrodków w całym kraju. Poniedziałkowa gala była również okazją do zaprezentowania koncepcji czwartej edycji programu Energa Sailing, do której nabory rozpoczną się na początku 2016 r.
– Edukacja żeglarska to nie tylko nauka żeglowania ale również wychowywanie młodych ludzi – skomentował Maciej Szafran, trener koordynator sportu powszechnego dzieci i młodzieży PZŻ. – Cieszymy się, że program Energa Sailing rozwija się z roku na rok i liczymy, że jego kolejna edycja pozwoli nam zarazić sportową pasją jeszcze większe grono dzieci ze szkół podstawowych. W 2016 planujemy jak co roku zwiększyć jego zasięg i ofertę. W związku z tym poszerzamy program szkolenia w windsurfingu, prowadzony dotąd w Sopocie i Warszawie, o Kalisz i Gdańsk. Trzymamy również kciuki za młodych zawodników – stypendystów Energa Sailing, którzy dzięki wsparciu naszego partnera mają szansę rozwijać karierę sportową i osiągać sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Kolejnym przedsięwzięciem, które ma za zadanie wspieranie rozwoju polskiego żeglarstwa, jest Volvo Youth Sailing Team Poland, projekt będący kontynuacją ubiegłorocznej współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Żeglarskim a Volvo Car Poland. Na szczeblu centralnym, marka Volvo organizuje jedne z najważniejszych regat oceanicznych na świecie – Volvo Ocean Race. Polski oddział tej firmy zdecydował się wesprzeć najmłodszych żeglarzy, w których upatruje przyszłych olimpijczyków. W oparciu o plan i strategię długofalową Związek przy współpracy z Volvo kładzie nacisk na stworzenie zawodnikom optymalnych warunków przygotowań w rywalizacji międzynarodowej poprzez wspomaganie nowoczesnymi technologiami, monitoring szkolenia, zakup niezbędnego sprzętu, stypendia dla zawodników.
Ważnym elementem, który w bardzo widoczny sposób przyczynia się do zwiększenia zainteresowania żeglarstwem regatowym oraz liczby osób uprawiających sport w Polsce jest współpraca PZŻ z samorządami lokalnymi. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w żeglarskie projekty można osiągać wspaniałe efekty w postaci takich wydarzeń jak – Volvo Gdynia Sailing Days (Gdynia), mistrzostwa Polski klas olimpijskich oraz mistrzostwa Polski juniorów (Gdańsk), Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży oraz Puchar PZŻ (Puck).
Wśród najważniejszych założeń działalności szkoleniowo-sportowej Polskiego Związku Żeglarskiego, które zostały przedstawione podczas gali znalazły się m.in.: projekty Rio 2016, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS – Górki Zachodnie – jako bazy szkoleniowej dla rozwoju polskiego żeglarstwa regatowego, szkolenie kadr trenerskich i instruktorskich PZŻ, organizacja regat, e-commerce, partnerstwo biznesowe w projektach strategicznych.
Podczas gali 145 zawodników otrzymało nominację do kadry narodowej – 29 seniorów, 26 młodzieżowców, 52 juniorów, 24 juniorów młodszych oraz 14 zawodników niepełnosprawnych.
Ważną częścią gali były wyróżnienia dla zawodników za wybitne osiągnięcia sportowe w 2015 roku. Łącznie wywalczyliśmy 30 medali w imprezach głównych: 4 medale – juniorzy, 4 medale – młodzieżowcy, 16 medali – konkurencje nieolimpijskie oraz 5 medali – seniorzy, 1 medal – żeglarze niepełnosprawni.