< Powrót
12
października 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Fundacja Gdańska

Gdańsk zakończył siódmą edycję Programu Edukacji Morskiej

Już ponad 20 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w edukacyjnych rejsach realizowanych w Gdańsku od 2010 roku. 12 października realizatorzy Programu Edukacji Morskiej spotkali się w Ośrodku Kultury Morskiej, aby podsumować siódmą edycję gdańskiej inicjatywy. Choć sezon zakończył się sztormem, zdecydowanie należał do udanych.

Na wiosnę wystartował konkurs „How do we see the Baltic Sea” – do którego zaproszona została młodzież z krajów regionu Morza Bałtyckiego. Konkurs realizowany był pod patronatem honorowym Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, marszałka województwa pomorskiego oraz Global Compact w Polsce, polskiego przedstawicielstwa największej na świece inicjatywy sekretarza generalnego ONZ, działającej na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

– Możemy być dumni, że Gdańsk wyszedł z tak wartościową inicjatywą zaangażowania młodzieży w międzynarodową dyskusję na temat potencjału regionu – podkreśla Krystyna Wróblewska, kierownik Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Ważną formą aktywności Programu jest także realizacja darmowych warsztatów żeglarskich dla dzieci. Weekendowe zajęcia na plaży w Brzeźnie oraz stanowiska edukacyjne realizowane w ramach wydarzeń odbywających się terenie Trójmiasta, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

– Pokazując takie radosne, rekreacyjne oblicze sportu zachęcamy do aktywności nawet te dzieciaki, które nie odnajdują się w rywalizacji – mówi Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski, ambasador miasta Gdańska ds. morskich. – Żeglarstwo pokazuje,  że sukces to niekoniecznie najlepszy wynik, ale właśnie współpraca i stopniowe rozwijanie umiejętności.

– Przykład Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku pokazuje jak duży potencjał wychowawczy i edukacyjny ma żeglarstwo – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta Gdańska ds. polityki społecznej. – Rozmawiamy z nauczycielami, którzy przez kolejne lata wypływają z uczniami w rejsy i wiemy, jak istotnym uzupełnieniem zajęć szkolnych jest tych kilka godzin spędzonych na wodzie. Dlatego planujemy rozwijać edukację morską i obserwować jak kolejne tysiące młodych ludzi wchodzą w dorosłość czerpiąc z bogatego morskiego dziedzictwa Gdańska.

Podczas konferencji podziękowano również osobom szczególnie wspierającym Program Edukacji Morskiej. Pamiątkowe tabla trafiły do Mateusza Kusznierewicza, Jowity Twardowskiej z grupy Lotos, Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta miasta Gdańska ds. polityki społecznej, Krystyny Wróblewskiej, kierownika biura współpracy zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pawła Buczyńskiego, dyrektora biura Fundacji Gdańskiej, Jacka Skarbka, prezesa Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Jerzego Litwina, dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego i Moniki Kryger, kierownik działu edukacji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest na zlecenie prezydenta miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. W jego ramach wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają miasto od strony wody. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ