< Powrót
10
grudnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
NMM
Gdański Żuraw

Gdański Żuraw w nowej odsłonie

Gdański Żuraw – oddział Narodowego Muzeum Morskiego – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pomorza. Pod koniec 2023 roku zabytkowy dźwig zyska nowy blask.

Zakres projektu, który ma się rozpocząć w 2021 roku, obejmuje przebudowę, modernizację i konserwację Żurawia – zabytkowego dźwigu portowego. Planowane są renowacja murów ceglanych oraz elementów drewnianych i metalowych, a także wymiana i usprawnienie wszelkiego typu instalacji. Przebudowa wszystkich kondygnacji obu baszt oraz części wyciągu drewnianego pozwoli na zmodyfikowanie dotychczasowej ścieżki zwiedzania i udostępnienie gościom nieużytkowanych jak dotąd przestrzeni.

– Żuraw jest zabytkiem techniki i jednym z niewielu zachowanych tego typu budynków na świecie – mówi Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych. – Zrealizowane prace przyczynią się do zachowania tego unikatowego obiektu dla przyszłych pokoleń, poprawią komfort zwiedzania również osobom z niepełnosprawnościami, a dzięki zastosowaniu rozwiązań wpływających na efektywność energetyczną, zmniejszą obciążenie dla środowiska.

Filmowa wystawa stała

Planowana ekspozycja stała – zlokalizowana na poziomach od 0 do 3 w obu basztach Żurawia oraz w części dźwigowej, czyli na tzw. wyciągu – przeniesie zwiedzających do XVII-wiecznego portu w Gdańsku. Narratorem będzie Hans Kross – gdański kupiec i armator. Poprowadzi widzów szlakiem niebezpiecznego świata morskiej żeglugi i zawiłych obyczajów towarzyszących transakcjom kupieckim oraz pracy ówczesnych urzędników miejskich. Przedstawi sposoby przechowywania i przeładunku towarów, a także techniki budowy i naprawy statków. Zaprowadzi zwiedzających do mieszczańskiego wnętrza oraz portowej tawerny, w której tętni rozrywkowe życie XVII-wiecznego miasta. Dodatkowo zaplanowano uzupełniające, innowacyjne środki multimedialne – stanowiska interaktywne, hologramy, makiety oraz panoramiczne i dotykowe ekrany.

Nowoczesna edukacja

Nowy program edukacyjny będzie skierowany do szerokiego grona odbiorców: szkół, studentów, osób prywatnych, rodzin z dziećmi i seniorów. Na szczególną uwagę zasługują również propozycje przygotowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych.

– Oferta edukacyjna została pomyślana tak, żeby maksymalnie zaangażować jego odbiorców w proponowane im zajęcia – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM. – Duże walory edukacyjne będą miały środki akustyczno-wizualne i multimedialne, w które zostanie wzbogacona nowa wystawa stała. Uczestnicy zajęć edukacyjnych w Żurawiu będą mogli m.in. odbyć rejs żaglowcem w kierunku portu gdańskiego oraz obejrzeć fragment nabrzeża przeładunkowego.

Międzynarodowa współpraca

Remont, modernizacja i konserwacja oraz organizacja nowej wystawy stałej w historycznych przestrzeniach Żurawia są możliwe dzięki otrzymanemu dofinansowaniu na projekt pn. „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Koszt inwestycji to niespełna 18 000 000 zł, całkowicie finansowany ze źródeł zewnętrznych: ponad 15 000 000 przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz blisko 3 000 000 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Termin zakończenia prac związanych z projektem przewidywany jest na koniec 2023 roku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ