< Powrót
23
września 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle, CS
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz

W Gdyni odsłonięto tablicę kapitana Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza

Słynny komendant polskich żaglowców, Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz, został uhonorowany tablicą pamiątkową na Nabrzeżu Pomorskim.

Inicjatorem i fundatorem zorganizowanego w sobotę 22 września wydarzenia była Fundacja Lechosława Bar Wsparcia „Daru Młodzieży”. Mimo niesprzyjającej pogody w samo południe na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni – gdzie zwyczajowo cumuje „Dar Młodzieży” – zebrało się sporo osób, żeby uhonorować Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, legendarnego komendanta „Lwowa” i „Daru Pomorza”.

W odsłonięciu tablicy wzięli udział m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, prezes Remontowa Holding S.A. Piotr Soyka, wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Aleksander Gosk, organizator wydarzenia Lechosław Bar, przedstawiciele Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, publicyści morscy i miłośnicy morza.

Spotkanie było okazją do przypomnienia sylwetki komendanta, barwnie opisanej przez Karola Olgierda Borchardta. Następnie Wojciech Szczurek, kapitan ż. w. Rafał Szymański oraz Lechosław Bar odsłonili tablicę. Jej poświęcenia dokonał Duszpasterz Ludzi Morza ks. Edward Pracz.

Jest to już czwarta tablica wmurowana na Nabrzeżu Pomorskim. Wcześniej uhonorowani w ten sposób zostali Kazimierz Jurkiewicz, Wiktor Gorządek, Leszek Wiktorowicz i Tadeusz Olechnowicz.

Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz, 1890-1972, był kapitanem żeglugi wielkiej i komendantem „Lwowa” i „Daru Pomorza” i organizatorem polskiego szkolnictwa morskiego. W 1911 roku rozpoczął służbę w rosyjskiej Marynarce Wojennej, w której służył do 1918 roku. Następnie pływał na statkach handlowych otrzymując w 1920 roku dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Do Polski przeniósł się w 1921 roku, a w roku następnym został wykładowcą w Szkole Morskiej w Tczewie. W 1926 roku został komendantem żaglowca szkolnego „Lwów”, a od 1930 do 1938 był komendantem „Daru Pomorza”. Po II wojnie światowej został dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, a od 1947 roku organizował szkolnictwo morskie w Szczecinie. Zmarł tam w 1972 roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ