< Powrót
7
marca 2016
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Gdynia gospodarzem Mistrzostw Świata!

Gdynia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów ISAF w 2019. To efekt wspólnych starań władz miasta i przedstawicieli Polskiego Związku Żeglarskiego.

W walce o organizację tej międzynarodowej imprezy Gdynia pokonała wielu konkurentów z całego świata, a w finale wyprzedziła takie miasta jak Szanghaj i holenderskie Lelystad. Za organizację całego przedsięwzięcia odpowiadają wspólnie władze Gdyni z Gdyńskim Centrum Sportu oraz PZŻ.

– Projekty takie jak te mistrzostwa są szansą na to, że będziemy doskonalić nasze umiejętności organizacyjne, wzmocnimy potencjał żeglarski Pomorza i pokażemy Gdynię jako miasto nowoczesne – przekonywał w poniedziałek, 7 marca, podczas konferencji, na której oficjalnie ogłoszono decyzję ISAF, prezydent miasta Wojciech Szczurek. – Od lat przygotowujemy infrastrukturę na potrzeby takich imprez, a Mistrzostwa w 2019 roku organizować będziemy w zupełnie nowych uwarunkowaniach infrastrukturalnych. Gdyńska marina będzie już przebudowana, powstanie także druga przy Nabrzeżu Prezydenta, przy pirsie Mola Rybackiego. Te okoliczności stworzą nie tylko warunki do organizacji takich przedsięwzięć, ale też utrwalą w środowisku żeglarskim przekonanie, że w Gdyni takie imprezy mogą i powinny się odbywać.

Przy okazji Mistrzostw Gdynię czeka prawdziwy najazd gości z całego świata. Tomasz Chamera, wiceprezes PZŻ ds. sportu przewiduje, że do miasta przyjedzie ok. 450 zawodników z całego świata. Każdej z ekip towarzyszyć będzie trzyosobowy zespół trenerów.

– Do reprezentacji dołączą z pewnością rodzice wielu zawodników i zawodniczek – mówił Tomasz Chamera. – Przyjadą żeglarscy kibice. Mistrzostwa w kategoriach dziewcząt i chłopców zostaną rozegrane w juniorskich klasach RS:X, Laser Radial, 420, 29er i Nacra 15 z mieszaną załogą. To spore wyzwanie dla miasta, ale muszę przyznać, że przy okazji starań o organizację, mieliśmy jako PZŻ do czynienia ze zjawiskiem unikatowym na skalę światową. Tak znakomitej współpracy i świetnego zespołu pomagającego nam w tych staraniach, jak ekipa Gdyńskiego Centrum Sportu, nie widziałem nigdzie na świecie. Dzięki temu przeszliśmy przez sito eliminacyjne i w finalnym starciu pokonaliśmy dwóch znakomitych konkurentów.

Tomasz Chamera zaznaczył, że PZŻ chce położyć duży nacisk na medialną oprawę i przekaz relacji z Mistrzostw, co w przypadku dyscyplin żeglarskich nie jest łatwe. Dodał też, że w 2019 Mistrzostwa Świata Juniorów wrócą do Europy po 5 latach. 

Gdynia gościła uczestników żeglarskich Mistrzostw Świata Juniorów w 2004 r. Rozegrano wówczas regaty w trzech klasach, w których starowało łącznie ok. 300 młodych żeglarzy. Za trzy lata, w 2019 r. impreza odbywać się będzie od 13 do 20 lipca. 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ