< Powrót
7
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Gdynia Sailing Days O’pen Skiff,

Gdynia Sailing Days 2021 – rozstrzygnięcia w sprincie i w Laserze

We wtorek 6 lipca w regatach Gdynia Sailing Days zakończyły się mistrzostwa Polski w sprincie w klasie O’pen Skiff, rozstrzygnęła się także rywalizacja w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser Standard (ILCA 7), Laser Radial (ILCA 6) i Laser 4,7 ( ILCA 4).

Z dwoma medalami w klasie O’pen Skiff wyjechał z Gdyni Wojciech Henryk Komenda. W niedzielę reprezentant Sailing Legii Warszawa został wicemistrzem Polski juniorów młodszych, natomiast we wtorek okazał się najlepszy w sprincie. W poniedziałek Komenda wygrał cztery wyścigi i raz był drugi, natomiast drugiego dnia regat triumfował w jednym wyścigu, zajął też drugie, trzecie i czwarte miejsce.

– Dla mnie warunki były trudniejsze niż wczoraj, bo nie potrafiłem dobalastować łódki, ale generalnie żeglowało się łatwiej, bo w poniedziałek trzeba było szukać szkwałów, a dzisiaj pływało się na zmianki –relacjonował zwycięzca. – Mocno napierał na mnie kolega z Warszawy i obawiałem się, że może mnie wyprzedzić, ale na szczęście tak się nie stało.

13-letni klubowy kolega czołowej deskarki świata i medalistki olimpijskiej z Londynu z 2012 roku w klasie RS:X Zofii Klepackiej nie ogranicza się tylko do rywalizacji w tej klasie.

– Na O’pen Skiff pływam drugi sezon, ale pięć lat trenuję także w klasie Optimist. Łączę te dwie łódki, dzięki czemu mogę lepiej rozwijać swoje żeglarskie umiejętności – dodał Komenda. –  Mój trener twierdzi, że niektórych rzeczy nie nauczę się pływając tylko na O’pen Skiff, ale ta zasada działa również w drugą stronę. Te dwie klasy bardzo dobrze się uzupełniają, jednak teraz rywalizować będę na Optimiście. Najpierw czekają mnie regaty w Charzykowach, a następnie w Pucku”.

Na drugim miejscu uplasowałsię Józef Krasowski (Sail & Ski Klub Warszawa),  a na trzecim Piotr Kuźniarski (Horn Kraków).

Trwające trzy dnia zmagania zakończyli również żeglarze startujący w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser – Standard, Radial oraz 4,7.

Na łódce z największym żaglem rywalizowało 42 zawodników z siedmiu krajów, a całe podium obsadzili obcokrajowcy – zwyciężył Niemiec Julian Hoffmann, drugi był Duńczyk Johan Schubert, a trzeci rodak triumfatora Philip Walkenbach. Najlepszy z Polaków Mikołaj Silny (SEJK Pogoń Szczecin) zajął piątą lokatę.

W gronie 36 żeglarzy w klasie Laser Radial pierwszą pozycję wywalczył Jakub Ławicki (MKŻ Arka Gdynia), natomiast wśród kobiet zwyciężyła druga w klasyfikacji generalnej Czeszka Klara Himmelova. Kolejne pozycje przypadły Nawojce Ślusarskiej (Mewa Poznań), Kindze Brzósce oraz Dominikowi Śliwińskiemu (oboje MKŻ Arka Gdynia) i Stefanowi Marciniakowi (OŚ AZS Poznań).

– Dzisiaj żeglowało mi się gorzej niż w poniedziałek, bo lepiej się czuję, kiedy słabiej wieje – skomentował Ławicki. – W dodatku pojawiła się fala, która także utrudniała mi pływanie. Na szczęście wczoraj wygrałem dwa wyścigi i udało mi się utrzymać prowadzenie.

47 uczestników ścigało się w klasie Laser 4,7, a na najwyższym stopniu podium stanęli Jacek Kalinowski (Chojnicki Klub Żeglarski) i trzecia ogólnie Danuta Grudzień (UKS Silesia Opty Chełm Śląski). Wyprzedzili oni Aleksandrę Borucką (OŚ AZS) i Jankę Dmochowskę (MKŻ Arka) oraz Brytyjczyka Maximiliana Steele i Maksymiliana Kruczyńskiego (OŚ AZS Poznań).

W środę 7 lipca w Gdyni rozpoczyna się największa impreza tegorocznej edycji Gdynia Sailing Days, czyli mistrzostwa świata juniorów w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17.

Wyniki:

Mistrzowstwa Polski w Sprincie

Puchar Miasta Gdyni

PODZIEL SIĘ OPINIĄ