jsz
Alfred Farré
Palamós, Palamos, Optimist

Gdyńscy Optimiściarze popłyną w Palamós

Sześciu młodych zawodników z Yacht Klubu Polski Gdynia wystartuje w 29. International Palamós Optimist Trophy. W rozpoczynających się 14 lutego regatach weźmie udział 550 żeglarzy.

Regaty w Katalonii cieszą się wielką popularnością – w tym roku lista uczestników została zamknięta już 19 grudnia 2017 r., z powodu osiągnięcia maksymalnej liczby zgłoszeń. Wśród zawodników z 30 krajów z całego świata znajdą się również Polacy.

Nie będzie to nasz pierwszy występ na International Palamós Optimist Trophy. W 2016 roku popłynął w nich Filip Szmit ( MBSW/UKZR Niegocin Giżycko), zajmując trzydzieste siódme miejsce (na 528 zawodników), a w 2014 roku Hanna Dzik (YKP Gdynia) plasując się na sto dwudziestej szóstej lokacie (na 378 żeglarzy).

W tym roku wystartuje szóstka polskich żeglarzy, wszyscy z Yacht Klubu Polski Gdynia. W kategorii U13 popłynie Antonina Ołowiak, a w U16 Dominika Ołowiak, Paulina Rutkowska, Pola Dzik, Szczepan Damasiewicz i Mikołaj Merkler.

Z tego grona najwięcej sukcesów ma na koncie Pola, która na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w klasie Optimist zajęła dwudzieste pierwsze miejsce. Z kolei Paulina i Szczepan w październiku zdobyli złoty medal na Drużynowych Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Gdyńska młodzież pojechała do Hiszpanii pod opieką trenera Przemka Strusia.

Podczas regat po raz trzynasty odbędzie się również Puchar Narodów. Będą w nim brane pod uwagę wyniki czterech najlepszych zawodników z każdego kraju. W ubiegłym roku to trofeum zdobyła Hiszpania.

Pierwsze wyścigi rozpoczną się w czwartek, 15 lutego o godzinie 12. Zakończenie regat zapalnowano w niedzielę, 18 lutego, po godzinie 15.