< Powrót
3
stycznia 2019
Tekst:
Andrzej Minkiewicz
Zdjęcie:
mat. prasowe
JachtFilm
Kadr z filmu „ Architekt”.

Gdyńska edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm coraz bliżej

W lutym w Gdyni będzie można obejrzeć osiem najciekawszych filmów z całego świata. Festiwal JachtFilm pokazuje prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które faktycznie miały miejsce.

„Pośród fal” / USA / 2016 / 85 minut.

Żeńskiej części publiczności dedykowany jest pełnometrażowy film „Pośród fal”. Opowiada historię 25-letniej kobiety, która wiąże swoje życie ze starszym, doświadczonym żeglarzem. Życie Nancy i Roberta Griffiths to ponad 20 lat wspólnego żeglowania, budowania rodziny, wspaniałych przeżyć podczas pionierskich podróży, ale i ceny, jaką czasem trzeba zapłacić za życie na morzu. Poruszająca historia miłości do mężczyzny i do morza.

Film „Architekt” to opowieść o trwającej 25 lat, a graniczącej wręcz z obsesją budowie drewnianego jachtu, prowadzonej przez mieszkającego w Kalifornii emerytowanego architekta. Proces budowy realizowany z niebywałą wytrwałością, któremu towarzyszyły również sytuacje trudne i dramatyczne został zilustrowany przepięknymi zdjęciami.

„Przylądek Horn” / Austria / 2009 / 38 minut.

„Przylądek Horn” to pełen emocji film o młodzieńczej przygodzie, nadziejach, chwilach uniesień i zderzeniu się z Przylądkiem Horn i jego mitem „przylądka niezwyciężonego, niezdobytego”. Jest to też opowieść o historii południowych krańców Ameryki, o indianach Yamana i setkach zaginionych statków próbujących przepłynąć cieśninę Drake’a.

„Bezwzględny” / Anglia / 2017 / 50 minut.

„Bezwzględny” pokazuje karierę żeglarską Alexa Thoomsona, współczesnej gwiazdy oceanicznego regatowego żeglarstwa i jego udział w ostatniej edycji regat Vendee Globe w 2016 roku.

Będą też dwa inspirujące filmy, w których żeglarstwo jest przede wszystkim szkołą życia: „Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird”, oraz „Żeglarze z bloków”.

„Żeglarze z bloków” / Wielka Brytania / 2017 / 45 minut.

I wreszcie dwa filmy polskie. „Jerzy i Jerzy na jeziorach” to zrealizowany przez reżysera Piotra Małeckiego kameralny i wzruszający obraz o przyjaźni i o przemijaniu. Kamera towarzyszy dwóm żeglujących po Mazurach starszym panom, ale reżyser nie wchodzi w ich świat, raczej dyskretnie przygląda się z boku, nie przeszkadzając w rytuałach, czynnościach, związanych z żeglowaniem i codziennym życiem.

JachtFilm

„Jerzy i Jerzy na jeziorach” / Polska / 2018 / 27 minut.

Film Michała Olszewskiego „Żeglujące głowy” został wyróżniony w ramach konkursu filmów amatorskich „A morze kręci mnie”. Jury doceniło prostotę pomysłu autora, polegającą na zadawaniu bohaterom jednego pytania „Dlaczego żeglujesz”. Odpowiedzi są zaskakujące, niespodziewane, czasem humorystyczne, ale zawsze autentyczne i szczere.

Festiwal JachtFilm jest jedną z nielicznych na świecie i jedyną imprezą w Polsce o tematyce marynistycznej. Unikalną okazją do zobaczenia filmów o żeglarstwie i jego różnorodność. Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni.

„Żeglujące głowy” / Polska / 2018 / 10 minut.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami gdyńskiej edycji są: Miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Impreza odbywa się pod patronatem prezydenta miasta Gdynia. Patronem honorowym Festiwalu JachtFilm jest Polski Związek Żeglarski. Patronem medialnym zaś Żeglarski.info, Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, Trójmiasto.pl i Sail24pl.

Program:

Sobota, 2 lutego, godzina 11.00-14.30
-„Jerzy i Jerzy na jeziorach” / Polska / 2018 / 27 minut
-„Przylądek Horn” / Austria / 2009 / 38 minut
-„Żeglarze z bloków” / Wielka Brytania / 2017 / 45 minut
– „Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird” / USA/ 1936-2014/ 30 minut

Sobota, 2 lutego, godzina 16-20
-„ Architekt” / USA / 2017 / 35 minut
-„Żeglujące głowy” / Polska / 2018 / 10 minut
– „Pośród fal” / USA / 2016 / 85 minut
– „Bezwzględny” / Anglia / 2017 / 50 minut

Szczegółowy program i lista filmów dostępna jest na stronie www.jachtfilm.pl
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość niewielkiej zmiany programu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ