< Powrót
17
września 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
jachtach 2020

Gdyńska młodzież szkoliła się na jachtach 2020

Uczniowie klasy VII o profilu sportowym ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni rozpoczęli szkolenie żeglarskie na jachtach 2020.

Szkoła Podstawowa nr 51, a wcześniej także Gimnazjum nr 11, od 2016 roku współpracuje z Pomorską Szkołą Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Uczniowie klasy o profilu sportowym uczestniczą w zajęciach teoretycznych – poznają poprzez gry i zabawy m.in. podstawy nawigacji, budowy jachtów, ratownictwa, a także zdobywają pierwsze doświadczenia morskie. W środę 16 września uczniowie klasy VIIA po raz pierwszy zeszli na wodę na jachtach 2020 – nowych łódkach przeznaczonych do pływania rekreacyjnego, sportowego oraz oczywiście szkoleniowego.

– Dzieciaki edukację żeglarską w IV klasie i wtedy też po raz pierwszy zeszły na wodę – mówi Paweł Wołosewicz, nauczyciel w SP nr 51. – Uczą się już od czterech lat, wcześniej pływały m.in. na Optimistach, a teraz mają okazję spróbować swoich sił na jachtach 2020. Mamy nadzieję, że aura dopisze i będziemy mogli żeglować jak najdłużej.

W żeglarskiej lekcji wzięło udział 16 uczniów, którzy pływali na zmianę na dwóch jachtach 2020, dostarczonych przez ich producenta – gdyńską firmę Pro-Air. W pierwszym wyjściu w morze pomogły młodzieży RIBy.

jachtach 2020

Młodzi adepci żeglarstwa z Leopoldem Naskrętem, wykładowcą Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej.
Fot. Tadeusz Lademann

– Pływało się bardzo dobrze – opowiada Oliwia Tymińska. – To była nasza pierwsza lekcja z pływaniem na tych jachtach. Ze sterniczką Julią Stefaniak ćwiczyliśmy poruszanie się po łódce i przechodzenie z burty na burtę.

– Na 2020 fajnie bujało i można się było powychylać – dodaje Julia Jabłońska. Na dodatek mieliśmy świetną załogę. Wcześniej pływałam na Optimiście i na morskim jachcie „Allie”, ale najbardziej pasuje mi 2020. Może nie było na nim wielkich wygód, ale jest bardzo sportowy!

Nauka żeglowania na jolce mieczowej, takiej jak 2020, jest elementem cyklu zajęć, na które uczęszczają uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 51.

– Dzieci będą się uczyły pływania na żaglach podstawowych – foku, grocie – obsłudze miecza i steru – mówi Leopold Naskręt, wykładowca Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej. – Ponadto na tych jachtach jest możliwość rozszerzenia umiejętności poprzez dodawanie żagli, genakera i spinakera. Do tego dochodzą techniki balastowania. Pływać w tym roku będziemy tak długo, jak nam warunki pozwolą.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ