< Powrót
24
maja 2023
Tekst:
art. sponsorowany
Zdjęcie:
https://stock.adobe.com/

Gdzie można pływać skuterem wodnym?

Od kilku lat skutery wodne stały się bardzo popularne w Polsce. Nic dziwnego, w końcu to doskonała forma spędzenia wolnego czasu. Jednak, aby móc cieszyć się tą atrakcją, trzeba wiedzieć, gdzie można pływać skuterem wodnym. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na ten temat.

Co to są skutery wodne?

Skutery wodne to jednoosobowe pojazdy pływające, napędzane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Mogą rozwijać prędkości nawet do 100 km/h. Zazwyczaj  wykorzystywane są do rekreacyjnego pływania, ale także w celach sportowych czy ratowniczych.

Przepisy dotyczące pływania skuterem wodnym

Przepisy dotyczące pływania skuterem wodnym są bardzo rygorystyczne i wymagają od użytkowników przestrzegania określonych zasad. Oto najważniejsze z nich:

Wymagania wiekowe

Osobą kierującą skuterem wodnym może być wyłącznie osoba pełnoletnia, posiadająca odpowiednie uprawnienia, tj. patent sternika motorowodnego lub patent motorowodny.

Środki ochrony indywidualnej

Podczas pływania skuterem wodnym obowiązkowe jest noszenie kamizelki ratunkowej, a także specjalistycznego sprzętu ochrony indywidualnej, takiego jak kask czy okulary ochronne.

Miejsca dozwolone do pływania skuterem wodnym

Pływanie skuterem wodnym dozwolone jest wyłącznie na wyznaczonych do tego obszarach, takich jak:

 • jeziora
 • zatoki morskie
 • akweny śródlądowe
 • kanały żeglugowe

Gdzie można pływać skuterem wodnym w Polsce?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, skuterem wodnym można pływać wyłącznie na wyznaczonych do tego obszarach. W Polsce najwięcej miejsc do pływania skuterem wodnym znajduje się nad morzem oraz na Mazurach.

Pobrzeże Bałtyckie

Na polskim Pobrzeżu Bałtyckim znajdują się liczne miejsca do pływania skuterem wodnym. Najpopularniejsze z nich to:

 • Hel – na Helu funkcjonuje wiele wypożyczalni skuterów wodnych, a także szkółka pływania
 • Sopot – w Sopocie również działa wiele wypożyczalni skuterów wodnych
 • Kołobrzeg – w Kołobrzegu pływanie skuterem wodnym możliwe jest na wyznaczonych do tego obszarach wzdłuż całego miasta
 • Międzyzdroje – w Międzyzdrojach również znajdują się miejsca do pływania skuterem wodnym, a także szkółki pływania oferujące naukę korzystania z tego sprzętu

Mazury

Mazury to raj dla miłośników sportów wodnych. W regionie tym znajduje się wiele jezior, na których dozwolone jest pływanie skuterem wodnym. Najpopularniejsze miejsca to:

 • Giżycko – w Giżycku znajduje się wiele wypożyczalni skuterów wodnych oraz szkółek pływania, a także organizowane są tu zawody sportowe z udziałem skuterów wodnych
 • Mikołajki – w Mikołajkach również dostępne są wypożyczalnie skuterów wodnych oraz szkółki pływania
 • Mrągowo – w okolicach Mrągowa znajduje się wiele jezior, na których dozwolone jest pływanie skuterem wodnym

Podsumowanie

Pływanie skuterem wodnym to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Aby móc bezpiecznie korzystać z tej atrakcji, należy przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących pływania skuterem wodnym. Najwięcej miejsc do pływania skuterem wodnym znajduje się nad morzem oraz na Mazurach. Warto jednak pamiętać, że pływanie skuterem wodnym dozwolone jest wyłącznie na wyznaczonych do tego obszarach.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
3
+1
2
+1
1
+1
1
+1
3
+1
16

PODZIEL SIĘ OPINIĄ