
Gdzie na żagle na świecie – najlepsze miejsca na morzach i oceanach
Dokąd wybrać się w zagraniczny rejs? Bez względu na to, czy chcemy popływać na europejskich wodach, czy planujemy eskapadę w odleglejsze egzotyczne rejony, warto sprawdzić, które akweny na świecie są najpopularniejsze i najlepsze do żeglowania.
Tegoroczny sezon jest specyficzny i podporządkowany rygorom związanym z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dlatego nie wszystkie zagraniczne destynacje są dostępne na zwykłych zasadach. Planując żeglarskie wakacje poza Polską trzeba na bieżąco śledzić sytuację i dostępność poszczególnych krajów dla turystów z Polski. Bez względu jednak na to, czy wyruszymy jachtem w świat jeszcze w tym roku, czy w przyszłych latach, najpiękniejsze plaże i idealne do żeglugi akweny będą na nas czekać. Zaplanować wakacje pod żaglami można już dziś.
Gdzie na żagle w Europie
Doskonałych do żeglowania miejsc na naszym kontynencie i wokół niego nie brakuje. Od wód Bałtyku, przez wybrzeża Portugalii, Hiszpanii, Lazurowe Wybrzeże i Włochy – wybór jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie. Ale które miejscówki są nam, Polakom szczególnie bliskie?
Wśród polskich żeglarzy najpopularniejsze są dwa kierunki na południu Europy – Adriatyk i wybrzeże Chorwacji oraz Morze Śródziemne w rejonie wysp greckich. Popularność tej części Europy jest w pełni zasłużona. Zarówno Grecja, jak i Chorwacja są dość blisko od Polski i można tam szybko i łatwo dojechać samochodem. Słońce, lazur wody oraz kanoniczna uroda urozmaiconych wybrzeży, oraz wysp greckich i chorwackich, stanowią niepodrabialną markę.

Wybrzeże Dalmacji ma żeglarzom do zaoferowania bardzo wiele. Fot. D. Olejniczak
Chorwacja to równocześnie doskonała infrastruktura żeglarska, ogromny wybór firm czarterowych, bezpieczne i komfortowe mariny. No i 1185 wysp!
A najwięcej firm czarterowych ma swoje siedziby w Dalmacji. Między innymi w Sukošanie, Trogirze i w okolicach Splitu. Wybrzeże Dalmacji na południe od Splitu obejmuje wyspy Brac, Hvar, Vis i Korcula. Ta ostatnia uznawana jest za miejsce narodzin Marco Polo. Klejnotem w chorwackiej koronie jest romantyczny Dubrownik, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z przepiękną starówką. Popularny rejon odwiedzany podczas rejsów po chorwackim Adriatyku to – poza Splitem i Dubrownikiem w Dalmacji – półwysep Istria położony na północy kraju. Wyspy, laguny, miasta – to wszystko atuty półwyspu, które warto poznać podczas wakacyjnej żeglugi w Chorwacji.

Podczas żeglugi wzdłuż wybrzeża Dalmacji warto zajrzeć do Splitu. Fot. D. Olejniczak
Grecja to klasyczny i niezmiennie popularny kierunek wybierany przez Polaków na letnią eskapadę pod żaglami. Koneserzy żeglarskiej przygody w Grecji wybierają Morze Jońskie z jego wyspami (m.in. Korfu, Kefalonia), Morze Egejskie z Mykonos, Santorini i Paros. To tylko kilka wysp, usytuowanych na tym akwenie, ale ich nazwy są rozpoznawalne i mówią same za siebie. Dołóżmy do tego Cyklady, Dodekanez i Zatokę Sarońską, a obraz atrakcji oferowanych żeglarzom przez Grecję będzie pełniejszy.

Grecja gwarantuje wspaniałe warunki żeglarskie i niezapomniane krajobrazy. Fot. D. Olejniczak
Inne europejskie kierunki
Jeśli ktoś chciałby zmienić akwen i pożeglować dalej niż wzdłuż wybrzeży Chorwacji, czy między greckimi wyspami, może pomyśleć o Hiszpanii. Wysp Kanaryjskich nie trzeba reklamować. Uwielbiane przez polskich turystów, przez niektórych żeglarzy uważane za rejon trudny. Głównie z powodu silnego północnego wiatru, który zdarza się na trasach między poszczególnymi wyspami.
Jeśli ktoś wciąż woli żeglugę po Morzu Śródziemnym od ryzykownych oceanicznych eskapad, to Hiszpania ma kilka doskonałych miejscówek. Jedną z nich jest rejon andaluzyjskiej Benalmadeny. Tamtejsza marina słynie z doskonałej infrastruktury, a niebanalna architektura portu sprawia, że jest on uznawany za najpiękniejszy na południowym wybrzeżu Hiszpanii. W przeszłości Puerto Marina Benalmadena dwukrotnie uhonorowana została tytułem najpiękniejszego portu na świecie.

Architektura portu w Benalmadenie robi wrażenie. Fot. D. Olejniczak
Zostańmy na starym kontynencie, ale przenieśmy się na północ. Wiemy, że Morze Śródziemne to żeglarski raj, ale czy są miejsca warte żeglugi poza tym najpopularniejszym (obok Bałtyku) wśród Polaków akwenie? Owszem – choćby w Norwegii. Że zimno i nieprzyjemnie, że brak słońca i złocistych plaż? Nieprawda! Plaże, jasny piasek i błękitna toń wody, to wszystko mają do zaoferowania Lofoty. Krajobraz wprawdzie nie śródziemnomorski, ale równie piękny. Być może dla wielu jeszcze piękniejszy, niż ten południowy. Temperatura latem to z reguły kilkanaście, do dwudziestu stopni. A co do czarteru łódki – nie ma problemu, w sieci nie brakuje adresów firm, także polskich, oferujących wypożyczenie jachtu na letnią eskapadę za kołem podbiegunowym.
Gdzie na żagle na Karaibach
Po Morzu Śródziemnym to kolejny popularny kierunek wakacyjnych żeglarskich wypraw. Gdzie na Karaibach pływa się najlepiej, które wyspy mają najwięcej do zaoferowania? Najprostsza odpowiedź brzmi: wszędzie, wszystkie, sprawdźmy jednak kilka miejscówek.
Brytyjskie Wyspy Dziewicze to raj dla żeglarzy. Ciepłe wiatry, błękitne morze, spokojne plaże i bogata oferta gastronomiczna są doskonałą zachętą do odwiedzenia tego maleńkiego archipelagu położonego na wschód od Portoryko. Tortola jest główną wyspą i punktem wyjścia do wypadów na liczne odległe wyspy i zatoki, ze spektakularnymi krajobrazami, osłoniętymi kotwicowiskami i doskonałym nurkowiskami.
Na południowy wschód od Tortoli leży kolejny archipelag kilku wysp, z których największe to Antigua i Barbuda. To dawna kolonia brytyjska – dziś niepodległy kraj, a jego głową jest królowa brytyjska. Państwo niewielkie, a ma aż 365 plaż. Co oferuje poza plażami? Ciepłe, łagodne wiatry, turkusowe wody i malownicze kotwicowiska sprawiają, że jest to żeglarski raj w sercu Wysp Nawietrznych.
Znany i lubiany wśród polskich żeglarzy karaibski kierunek to Martynika. Dawna francuska kolonia wciąż ma sporo z dawnego ducha. Zwana jest wyspą kwiatów, co oddaje jej charakter. Najpopularniejszy ogród to Jardin de Balata. Rosną tam drzewa, krzewy i kwiaty z gatunków spotykanych w strefie podzwrotnikowej całego świata. Tym co zainteresuje żeglarzy są atrakcje oferowane im przez wyspę.
Najpopularniejszy i największy port na wyspie to Le Martin. Nie brakuje tam firm czarterowych, a infrastruktura zachęca do korzystania z postoju właśnie tam. W okolicy jest wiele piaszczystych plaż, ale ta najpopularniejsza – Anse Noire, leży o ponad 30 minut jazdy samochodem od portu. Cała linia brzegowa wyspy liczy 350 kilometrów. Jeśli chcecie pożeglować w tym rejonie, to zaplanujcie późniejsze wakacje, bo w sierpniu i we wrześniu na Martynice lubi popadać.
Gdzie żeglować w Azji
Tajlandię kojarzymy zwykle z wakacyjnym wypoczynkiem i turystycznymi resortami oraz obowiązkową wycieczką do Bangkoku. Ale to doskonała destynacja dla żeglarzy. W tym kraju nie brakuje białych, czystych plaż, przepięknych krajobrazów i niezwykłych malowniczych wysp. Są ich setki, a każda warta odkrycia. Niektóre nadal są bezludne! Do najpiękniejszych zakątków kraju zaliczana jest prowincja Krabi z wieloma wyspami i przepięknymi plażami. Żeglując po Morzu Andamańskim u wybrzeży Tajlandii z pewnością możemy poczuć się jak w raju.
W tym turystycznym i żeglarskim raju nie brakuje firm czarterowych, a wszelkie formalności można załatwić jeszcze przed wyjazdem w polskojęzycznych serwisach czarterowych.
Żeglowanie w Afryce
Ten ogromny kontynent ma wiele do zaoferowania żeglarzom, a my przedstawiamy dwa fantastyczne kierunki, które powinni sprawdzić żeglarze lubiący pływanie w ciepłym (gorącym!) klimacie.

Wyspy Zielonego Przylądka nazywane są przedsionkiem Czarnej Afryki. Fot. D. Olejniczak
Pierwszy kierunek to Wyspy Zielonego Przylądka – archipelag należący do Republiki Zielonego Przylądka. Składa się z 10 głównych, zamieszkałych wysp i 16 mniejszych wysepek. Najlepsze w tych wyspach jest to, że każda jest inna. Od razu podpowiemy, że miłośnicy plażowania powinni wybrać się na wyspy Boa Vista lub Sal. Tam złotego piasku i słońca nie brakuje. Najlepsza infrastruktura żeglarska znajduje się jednak w Mindelo na wyspie São Vicente. Tamtejsza marina powstała w 2007 r. Mindelo to miasto znanej i lubianej w Polsce Cesarii Evory, ale to niejedyny powód, by je odwiedzić. Miłośnicy lokalnego kolorytu, niepowtarzalnej kultury oraz absolutnie błękitnej wody, będą zachwyceni.

Warunki do żeglowania w rejonie Wysp Zielonego Przylądka są znakomite. Fot. D. Olejniczak
Na Wyspy Zielonego Przylądka najłatwiej dotrzeć jachtem płynąc z Wysp Kanaryjskich. Można też dolecieć tam samolotem, a jacht wyczarterować za pośrednictwem internetu, zanim opuścimy Polskę. Sezon żeglarski trwa tam od listopada do marca, ale słoneczna pogoda gwarantowana jest przez cały rok.
Kolejny afrykański kierunek to Zanzibar. Mówią, że to najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Bez względu na to, czy jest tak rzeczywiście, polecamy należącą do Tanzanii wyspę (a właściwie archipelag) żeglarzom. Powodów jest wiele, ale dwa najważniejsze to białe słoneczne plaże (wg wielu rankingów uznawane za najlepsze na świecie) i wspaniałe laguny. Średnia temperatura na wyspie to ok. 30 stopni Celsjusza, a pora sucha trwa od czerwca do września. Bajeczne widoki, wspaniała rafa koralowa, która zainteresuje miłośników nurkowania, aromatyczne przyprawy, i miejsce urodzenia Freddiego Mercury’ego – to główne, poza plażami, atrakcje Zanzibaru.