< Powrót
21
lipca 2015
Tekst:
opr. IM
Zdjęcie:
Ilona Miluszewska
Morze pod klifem w Gdyni.

Gdziekolwiek jesteś – słuchaj morza!

Żeby cała Polska mogła być nad morzem, dwoje młodych mieszkańców Krakowa stworzyło Radio Węzeł. I słychać morze!

Na stronie http://www.radio-wezel.pl/ zamieszczona została ścieżka dźwiękowa szumu morza na plaży pod klifem, lasu Kępy Redłowskiej i odgłosów gdyńskiego portu. Projekt  powstał w ramach tegorocznego Gdynia Design Days.

Radiowęzeł to prototyp autorstwa Gabi Małachy i Pawła Śmietanki, przygotowany na wystawę, której hasłem przewodnim w tym roku były Sieci. Pomysł jest odzwierciedleniem pewnej tęsknoty za nadmorskim miastem.

– Kraków i Gdynię dzieli duża odległość, która powoduje, że częste odwiedziny nie są możliwe – tłumaczy Gabi Małacha. – Nasze miasto, leżące w kotlinie ma bardzo zanieczyszczone powietrze, a Gdynia jawi się nam jako bardzo przyjemnie miejsce do mieszkania i życia, co zresztą potwierdzają choćby wyniki diagnozy społecznej. Nie chcieliśmy tworzyć czegoś, co przyciągnęłoby turystów do Gdyni, ale dało możliwość w zasadzie każdemu, w sposób nieinwazyjny, być możliwie blisko tego miasta. Wymyśliliśmy narzędzie, które w pewnym sensie promuje Wasze miasto, ale z naszej perspektywy.

W szczytowych dniach statystyki pokazują ponad 1000 wejść na stronę, działającą od początku lipca. Twórcy otrzymują też wiadomości, że wielu osobom słuchanie dźwięków sprawia wiele radości.

Obecnie prezentowane trzy dźwięki są odtwarzane w 40 minutowej pętli. Twórcy planują w najbliższym czasie zarejestrowanie w tych samych lokalizacjach ścieżki trwającej 24 godziny.

Jak czytamy w instrukcji obsługi na stronie, urządzenie nagrywające zostało skonstruowane tak, aby odbierać dźwięk w sposób w jaki słyszy je człowiek. Dla najlepszego efektu warto użyć słuchawek.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ