< Powrót
29
lipca 2016
Tekst:
UM w Gdańsku
Zdjęcie:
Jacek Szymański

„Generał Zaruski” wyrusza do Bremy na Dni Gdańska

30 lipca z Gdańska do Bremy wypłynie „Generał Zaruski”. Polski żaglowiec będzie atrakcją  „Dni Gdańska” odbywających się w tym mieście, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Morskiego.

Gdański żaglowiec, po odbudowie w 2012 roku kontynuuje misję szkolenia morskiego i edukacji żeglarskiej młodzieży. Zapoczątkował ją przed II wojną światową gen. Mariusz Zaruski. Do Niemiec, na uroczyste obchody 40-lecia partnerstwa Gdańska z niemieckim portem żaglowiec popłynie z załoga szkolną, zrekrutowaną m.in. spośród uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. W rejsie uczestniczyć będą zwycięzcy konkursu plastycznego, zorganizowanego przez „Pałac Młodzieży” pt. „Związki Gdańska z Morzem”.

Corocznie Międzynarodowy Festiwal Morski gromadzi ponad 100 000 uczestników. Podczas tegorocznej edycji mieszkańcy Bremy będą mogli poznać gdańską kulturę. Wystawa „Bursztyn. Złoto Północy” promować będzie miasto jako światową stolicę bursztynu. Zaś szczególną atrakcją festiwalu będzie polski żaglowiec „Generał Zaruski” oczekiwany na przystani promowej w Bremen-Vegesack.

Flagowa jednostka reprezentuje miasto Gdańsk, jego morskie dziedzictwo i żeglarskie ambicje. W Bremie wystąpi w podwójnej roli – jako statek szkolny i zarazem morski ambasador miasta. Młodzież z Gdańska będzie miała wspólny rejs z młodzieżą z Bremy oraz wspólny program kulturalny i sportowy. Żaglowiec podczas wizyty w Bremie odwiedzi burmistrz Bremy dr Carsten Sieling i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Załoga jachtu na rejs do Bremy zbiera się w dniu 30 lipca o godz. 10 przy nabrzeżu obok Centralnego Muzeum Morskiego, w pobliżu „Sołdka”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ