< Powrót
11
sierpnia 2019
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Ekstraklasy

Giżycko wygrywa 3 rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej!

W sobotę i niedzielę (10-11.08) w Świnoujściu odbyła się trzecia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Wygrała załoga Giżyckiej Grupy Regatowej przed Pogonią Szczecin i Jeziorak Yacht Clubem. Przed finałowa rundą Klubowych Mistrzostw Polski w rankingu Ekstraklasy prowadzą Giżycko i Jeziorak.

W ciągu dwóch dni w Świnoujściu na Zatoce Pomorskiej rozegrano 24 wyścigi. W sobotę najlepiej pływały załogi Pogoni Szczecin I Giżyckiej Grupy Regatowej, dzieląc się na zmianę prowadzeniem i dystansując resztę stawki o 6 punktów. O trzecie miejsce walczyły załogi Jezioraka, Legii Warszawa i Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. Słabszy początek zaliczyła Iskra Gdynia (zwycięzcy poprzedniej rundy w Gdyni) kończąc pierwszy dzień dopiero na 9 miejscu.

W niedzielę wiatr dopisał jeszcze bardziej niż w sobotę, bo w szkwałach osiągał blisko 30 węzłów. Spowodowało to konieczność rywalizacji bez spinakerów i ze zredukowaną powierzchnią żagli. W tych warunkach prym dalej wiodły załogi Krzyśka Łobodźca (Pogoń Szczecin) i Marka Stańczyka (Giżycko) tocząc walkę o zwycięstwo do ostatniego 24 wyścigu. Słabszy start zanotowała załoga ze Szczecina co skrzętnie wykorzystał Stańczyk, dopływając na 4 miejscu i zapewniając sobie wygraną w regatach i komplet punktów do rankingu Ekstraklasy

3 miejsce pewnie, od połowy regat zajmowała ekipa Jeziorak Yacht Club i utrzymała je do końca nawet zmniejszając stratę do 2 punktów. W walce o 4 miejsce lepszą okazała się załoga Legii Warszawa (Jakub Pawluk) wyprzedzając o 2 punkty Olsztyński Klub Żeglarski (Wiktor Plitko)

Najlepsze wyniki w tym sezonie zanotowały załogi Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) oraz Odyssey Sailing Club (Jacek Turczynowicz) zajmując 7 i 8 miejsce.

Wyniki 3 rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

1.   Giżycka Grupa Regatowa (Stańczyk, Fursewicz, Kacprowski, Nowakowski)- 25 pkt
2.   SEJK Pogoń Szczecin (Łobodziec, Czaja, Gonerko, Żełudziewicz) – 27 pkt
3.   Jeziorak Yacht Club (Górski K, Pietruszewski, Gielniak, Gotowicki) – 29 pkt
4.   Legia Warszawa (Pawluk, Szmul, Banaszek, Błażejak) -34 pkt
5.   Olsztyński Klub Żeglarski (Plitko, Michalski, Sobiech, Bińkowski, Małecki K.) – 36 pkt
6.   Sztorm Grupa Warszawa (Małecki P, Groszyk, Kosecki, Moszczyński) – 43 pkt
7.   PŻKS Dżygit Białystok (Kulesza T, Kulesza P., Konecki, Jabłkowski) – 47 pkt
8.   Odyssey Sailing Club (Turczynowicz, Sternicki R, Sternicki M, Machowski) – 48 pkt
9.   JKM Gryf Gdynia (Ejsmont, Szewczuk, Lewandowski, Kuczyński) – 51 pkt
10. S AMW Iskra Gdynia (Myśliwiec, Panaś, Kamińśki, Talaśko) – 53 pkt
11. Yacht Club Sopot (Górski P., Kubanek, Sosnowski, Chlebowski) – 58 pkt
12. Odyssey Sailing Club2 (Wójciak, Chruściel, Bałazy, Brzezina) – 63 pkt

Po trzech rundach na czele tabeli z identyczną ilością punktów znajdują się Giżycko i Jeziorak. Tuż za nimi ze stratą zaledwie 2 pkt plasuje się Legia Warszawa. To pomiędzy tymi 3 załogami prawdopodobnie rozstrzygnie się walka o Mistrzostwo Polski i medale. Do walki mogą włączyć się kolejne kluby, ale ich strata jest już spora.

Na dole tabeli, poważnie zagrożone spadkiem są trzy ostatnie kluby i ciężko będzie im uciec ze strefy spadkowej. Strata do bezpiecznego 9 miejsca wynosi już 4 punkty.

Aktualny ranking Ekstraklasy po 3 rundach

1.   Giżycka Grupa Regatowa – 31 pkt
2.    Jeziorak Yacht Club Iława – 31 pkt
3.    Legia Warszawa – 29 pkt
4.    Olsztyński Klub Żeglarski – 26 pkt
5.    SEJK Pogoń Szczecin – 24 pkt
6.    KS Iskra AMW Gdynia – 23 pkt
7.    Sztorm Grupa Warszawa – 22 pkt
8.   PŻKZ Dżygit Białystok – 14 pkt
9.   JKM Gryf Gdynia – 12 pkt
10. Yacht Club Sopot – 8 pkt
11. Odyssey Sailing Club Warszawa – 7 pkt
12. Odyssey Sailing Club Warszawa2 – 7 pkt

Regaty transmitowane są na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej. Dostępny jest też System SAP Sailing. Filmy podsumowujące oraz studia przed i po regatowe publikowane będą na kanale Youtube. Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami technologicznymi regat są:  SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl

Partnerami regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Miasto Świnoujście, Marina Trzebież, Musto – Kees International Polska, Lotto, Polski Związek Żeglarski oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu i portal Żeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ