< Powrót
20
grudnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Grzegorza Mańkuckiego
Grzegorz Mańkucki

Pomorskie kluby: Kolejny krok do przodu podsumowuje Grzegorz Mańkucki

Ich zawodnicy zdobywali medale mistrzostw Polski i odnosili sukcesy na imprezach międzynarodowych. O 2018 roku w Gdańskim Klubie Żeglarskim opowiada prezes Grzegorz Mańkucki.

– Jaki to był rok dla Gdańskiego Klubu Żeglarskiego?

– Pracowity. Założenia i oczekiwania, które sobie wyznaczyliśmy zostały zrealizowane. Chcieliśmy przede wszystkim wystąpić we wszystkich głównych imprezach – na przykład mistrzostwach Polski – i zdobyć medale w konkurencjach, w których rywalizujemy, czyli Techno 293 i RS:X. W tej pierwszej klasie było trochę poniżej oczekiwań, bo mieliśmy nadzieję przywieźć z Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży dwa krążki, a nie jeden. Bardzo ładnie poszło nam za to w RS:X, myśleliśmy, że będzie jeden medal, a udało się zdobyć dwa.

– Patrząc na wyniki zawodników GKŻ w mistrzostwach Europy i świata w Techno 293, macie powody do zadowolenia, mimo że medalu nie udało się zdobyć.

– To był miły akcent w tym sezonie. Dwa lata temu Kamil Ugniewski był dwunasty w mistrzostwach Europy Techno 293 i był to nasz największy międzynarodowy sukces. W tegorocznej edycji Karina Filip i Filip Dmochowski zajęli ósme miejsca. To krok do przodu.

– Karol Stachowski zdobył też pierwszy złoty medal dla GKŻ w mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

– Jego wynik w grupie do lat 9 był miłym zaskoczeniem, jesteśmy z niego bardzo dumni. To nasz pierwszy sukces w klasie Optimist i mam nadzieję, pozwoli przebić się do czołówki tej klasy.

– Szkolicie w klasach Optimist, Techno 293 i RS:X. Planujecie rozszerzyć działalność o inne klasy?

– Chciałbym w przyszłości zbudować grupę w kitesurfingu. Może uda nam się już w 2019 roku, ale do rywalizacji dołączymy dopiero w 2020 roku. To na razie plany, do ich realizacji jeszcze daleko.

– Wasze wysiłki są doceniane – zostaliście beneficjentem programu Polskie Nadzieje Olimpijskie organizowanego przez Polską Fundację Olimpijską przy Polskim Komitecie Olimpijskim, dzięki któremu kupiliście cztery zestawy RS:X.

– Dbamy o to, żeby nasi zawodnicy jeździli i uczestniczyli w rywalizacji międzynarodowej oraz mieli nowy sprzęt. Naszym priorytetem w tym roku było, żeby nasi czołowi zawodnicy, którzy przejdą z Techno do RS:X, mieli odpowiedni sprzęt. Dlatego wystąpiliśmy w konkursie o grant.

– Jakie stawiacie sobie cele w 2019 roku?

– One się nie zmieniają. Dalej chcemy rywalizować w Techno 293 i dbać o rozwój tej grupy. Wystartujemy w najważniejszych imprezach w Polsce, Europie i na świecie. Chcemy też popłynąć w innych regatach – na przykład w Pucharze Francji, który odbędzie się na przełomie kwietnia i maja.

Gdański Klub Żeglarski
ul. Czesława Miłosza 51/94
80-126 Gdańsk
tel. 502 261 861
grzegorz.mankucki@wp.pl

Strona klubu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ