< Powrót
3
października 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Rejs żeglarski w Northwest Passage
Grzegorz Węgrzyn

Grzegorz Węgrzyn przezimuje na Grenlandii

Z powodu awarii silnika nie powiodła się próba samotnego przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego przez Grzegorza Węgrzyna. Żeglarz nie rezygnuje jednak z planów i na arktyczny szlak wróci w przyszłym roku.

Awaria rozrusznika silnika zmusiła Grzegorza Węgrzyna na przełomie sierpnia i września do przerwania samotnego rejsu Przejściem Północno-Zachodnim na jachcie „Regina R. II”. Żeglarz nie zdołał dokonać napraw w portach i osadach w kanadyjskiej Arktyce i wrócił na Grenlandię.

– Grzegorz Węgrzyn jest obecnie w porcie Godhavn na wyspie Disko i prawdopodobnie będzie przeholowany do Aasiaat, 40 mil na południe – opowiada Andrzej Gryt, który ma kontakt z gryfińskim żeglarzem. – Zamierza tam zimować i naprawiać silnik. Prawdopodobnie będzie musiał poczekać na części z Polski. Jak mi zapowiedział, kapitan łódki nie opuści – czyli Grzegorz z „Reginy” na zimę nie zejdzie. A w przyszłym roku ma zamiar kontynuować rejs.

Przypomnijmy, 23 kwietnia Grzegorz Węgrzyn rozpoczął wyprawę ze Szczecina do Alaski przez Przejście Północno-Zachodnie. Jest ona etapem wielkiego projektu gryfińskiego żeglarza, który zakłada opłynięcie świata po południkach i równoleżnikach. Jest to też jego drugi wielki rejs – w latach 2015-2017 próbował samotnie okrążyć świat, jednak na Pacyfiku z powodu awarii jachtu musiał przerwać wyprawę i został ewakuowany przez załogę statku handlowego.

Na arktyczne wody Grzegorz Węgrzyn wybrał się na nowej jednostce o nazwie „Regina R. II”. Jak zapewnia żeglarz jest ona większa i dzielniejsza od poprzedniczki oraz przygotowany do pływania na wysokich szerokościach geograficznych. Pierwsza część rejsu, ze Szczecina do Grenlandii, nie odbyła się bez problemów – na jachcie doszło do awarii ogrzewania oraz pękł bojler ze słodką wodą. Na początku sierpnia Węgrzyn wypłynął z Grenlandii i skierował w stronę Pond Inlet na Ziemi Baffina, żeby stamtąd wyruszyć Przejściem Północno-Zachodnim.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
3
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
5

PODZIEL SIĘ OPINIĄ