< Powrót
15
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Robert Hajduk ShutterSail
poznaliśmy mistrzów Polski w sprincie

GSD 2021: Mistrzowie Polski w sprincie w klasach 29er i L’Equipe

W środę 14 lipca w Gdyni poznaliśmy mistrzów Polski w sprincie w dwóch klasach przygotowawczych – 29er i L’Equipe. W tej pierwszej na najwyższym stopniu podium stanęli Gerard Polaczyk (KŻ Mewa Poznań) i Kacper Jaskuła (JKW Poznań), w drugiej Franciszek Kosecki i Tadeusz Wiatrowski (ChKŻ Chojnice). Regaty odbyły się w ramach żeglarskiego festiwalu Gdynia Sailing Days.

W sumie rozegrano osiem krótkich wyścigów, z czego pięć we wtorek 13 lipca. Triumfatorzy prowadzili po pierwszym dniu, ale o ile zawodnicy ze stolicy Wielkopolski wygrali z bardzo dużą, wynoszącą aż 15 punktów przewagą, o tyle młodzi żeglarze z Chojnic ten sukces zapewnili sobie dopiero w ostatnim starcie.

– Dzisiaj absolutnie nie było naszych warunków – przyznał Gerard Polaczyk. – Jesteśmy jedną z cięższych załóg, ale daliśmy radę. Właściwie tylko dwie męskie ekipy mogą się z nami pod tym względem równać, a dziewczyny są lżejsze od nas o 30 kg. Praktycznie nie wiało, bo w pewnych momentach wiatr miał siłę dwóch węzłów, my wówczas staliśmy, a rywalki płynęły. Decydującą rolę odegrał jednak spokój, a wygrała zdecydowanie głowa, bo większość zawodników się spaliła. W krótkich wyścigach sprinterskich trzeba pływać strategicznie i taktycznie oraz pilnować innych załóg. Jesteśmy zadowoleni, bo osiągnęliśmy bardzo dobry wynik.

Mistrzowie Polski w sprincie pływają ze sobą drugi rok, wcześniej rywalizowali na Laserze. Duet 18-latków nie ukrywa, że z uwagi na warunki fizyczne, będzie to ich ostatni sezon w klasie 29er. W przyszłym roku zamierzają podjąć rywalizację w klasie 49er.

– Chcemy natomiast w efektowny sposób pożegnać się z obecną klasą – powiedział Kacper Jaskuła. -Pod koniec sierpnia czekają nas w Walencji mistrzostwa świata, natomiast we wrześniu w Górkach Zachodnich w Gdańsku  mistrzostwa Polski w klasach nieolimpijskich. To są w tym roku nasze dwie priorytetowe imprezy. Przez najbliższe dwa tygodnie będziemy trenować w Gdyni, a następnie mamy w planie zgrupowanie w Górkach Zachodnich.

Na drugim stopniu podium stanęły szóste po pierwszym dniu Maja Kwiek i Marianna Gębicka (Fundacja Golden Boats Academy Warszawa), które w środę 14 lipca wygrały dwa z trzech wyścigów, a na trzecim broniący wywalczonego rok temu, również w Gdyni, tytułu Mateusz Gwóźdź i Gustaw Miciński (YKP Gdynia).

W klasie L’Equipe po siedmiu wyścigach na czele z identycznym dorobkiem znajdowali się Franciszek Kosecki i Tadeusz Wiatrowski oraz Antoni Kuźmiński i Hanna Kuliś (Baza Mrągowo). W decydującym starcie najlepsi okazali się jednak żeglarze z Chojnic, którzy tym samym przypieczętowali swoje zwycięstwo. Z kolei zawodnicy z Mazur dopłynęli na metę na piątej pozycji i ostatecznie przypadła im druga lokata. Brązowy medal wywalczyli Marta Juńczyk i Antoni Muszyński (Nauticus Fundacja Promocji Sportów Wodnych Dzieci i Młodzieży Olsztyn).

– Walka była interesująca i zacięta, ale rywalizacja odbyła się w sportowej atmosferze – stwierdził 13-letni Franciszek Kosecki, który razem ze swoim o rok młodszym załogantem trenuje na co dzień na Jeziorze Charzykowskim. – Wczoraj warunki były lepsze, dzisiaj trochę gorsze. Przeszkadzała fala, zwłaszcza kiedy nie było wiatru, bo wtedy ciężko się płynęło.

Z kolei jego kolega z załogi Tadeusz Wiatrowski przyznał, że spodobała mu się ta formuła regat. – Wolę krótsze wyścigi niż płynąć pół godziny. Jest to nasz drugi sezon w tej klasie. Teraz pakujemy się i jedziemy do Górek Zachodnich na zgrupowanie, a później planujemy wystartować w Pucku w mistrzostwach Polski .

Do rywalizacji w mistrzostwach Polski w sprincie w środę 14 lipca przystąpili także żeglarze w klasie Optimist. W czwartek zaczną się w Gdyni regaty KINDER Joy of moving Puchar Trenerów. Wystartuje w nich około 250 żeglarzy i żeglarek w klasie Optimist.

Wyniki MP w sprincie 29er i L’Equipe

Wyniki MP w sprincie klasa Optimist po 1 dniu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ