< Powrót
16
listopada 2020
Tekst:
Ilona Miluszewska
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
„Hals” Gdynia
Marina Jacht Park w Gdyni w marcu 2020 roku.

„Hals” w czasach pandemii – zapraszamy do lektury!

Już po raz ósmy oddajemy do rąk Czytelników rocznik Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Hals”. Wyjątkowy w tym roku, bo zawierający zapis szczególnego roku w żeglarstwie sparaliżowanym pandemią koronawirusa.

A jednak – pomimo zarazy – coś udało się nam w tym roku zrobić – pisze we wstępniaku prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. – Na tyle, na ile to było możliwe pomorscy żeglarze starali się funkcjonować. Odbywały się niektóre regaty, mistrzostwa Polski czy Puchar Bałtyku Południowego. Trwało szkolenie.

Znajdziecie zatem w nowym numerze przegląd żeglarskiego roku 2020 na Pomorzu. Od wspomnienia ubiegłorocznej, XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej, na której wręczone zostały Nagrody PoZŻ „Kryształowy Żagiel”.

„Hals”Następnie opóźnione – bo odbyło się dopiero 20 czerwca – otwarcie pomorskiego sezonu żeglarskiego, połączone z odsłonięciem tablic dwóch bohaterów w Alei Żeglarstwa Polskiego – komandora Bolesława Romanowskiego i kapitana Henryka Fronczaka oraz paradą żeglarską na wodach Zatoki Gdańskiej.

Piszemy jak przebiegał cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC i jak cieszyli się jego zwycięzcy oraz o trudnym sezonie Pucharu Bałtyku Południowego. Są w „Halsie” relacje z VI Żeglarskiego Pucharu Kaszub oraz z rozegranego po raz pierwszy  Pucharu Małych Żagli, a także z regat konsulów i debiutujących – Polonijnych.  Są sportowe dokonania pomorskich zawodników, są wreszcie wspomnienia o tych, co już na wiecznej wachcie…

Zapraszając do lektury, przytaczamy jeszcze jeden wyimek ze wstępniaka Bogusława Witkowskiego, wybranego po raz trzeci na Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczym PoZŻ prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

„Chcę podziękować tym wszystkim pomorskim żeglarzom, którzy nie dali się pandemii, którzy pomimo trudności starali się trzymać żeglarski fason. Wielu z nich może stanowić najlepszy przykład tego, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia”.

„Hals” – wszystkie numery

PODZIEL SIĘ OPINIĄ