< Powrót
9
listopada 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Rolex/Nick Harvey

Hannah Mills i Saskia Clark oraz Santiago Lange żeglarzami roku 2016

We wtorek 8 listopada podczas uroczystej gali World Sailing w Barcelonie ogłoszono tegorocznych laureatów tytułu żeglarki i żeglarza roku (2016 Rolex World Sailor of the Year). Zwycięzcami zostały Hannah Mills i Saskia Clark, mistrzynie olimpijskie w klasie 470, oraz Santiago Lange, mistrz olimpijski w klasie Nacra 17.

Zwycięzców po raz pierwszy wyłonili nie tylko reprezentanci krajowych federacji żeglarskich, ale również fani, dzięki głosowaniu internetowemu.

Dla Hannah Mills i Saski Clark tytuł żeglarek roku jest ukoronowaniem bardzo udanego sezonu. Angielskie żeglarski na Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016 we wszystkich wyścigach prezentowały się świetnie i pewnie zdobyły złoty medal w klasie 470. Wcześniej dwukrotnie zwyciężyły w regatach Pucharu Świata, a w na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku zdobyły srebrny medal.

Argentyńczyka Santiago Lange można nazwać prawdziwym weteranem. Ten startujący na katamaranach żeglarz po raz pierwszy ścigał się na igrzyskach w 1988 roku, a z Aten w 2004 roku i Pekinu w 2008 roku wracał z brązowym medalem. W 2016 roku, w wieku 54 lat, płynąc z Cecilią Carranza Saroli zdobył mistrzostwo w klasie Nacra 17. Jego olimpijskie zwycięstwo jest tym bardziej znaczące, że rok wcześniej z powodu raka stracił jedno płuco.

Trójka laureatów pozostawiła za sobą jedenastu mistrzów z Igrzysk Olimpijskich w Rio – m.in. Francuzkę Charline Picon, która triumfowała w klasie RS:X, Marit Bouwmeester, która przez cały sezon świetnie spisywała się w klasie Laser Radial i Damiena Seguina z Francji, mistrza paraolimpijskiego w klasie 2,4 Norlin OD.

W historii tej nagrody tylko raz otrzymał ją Polak. W 1999 tytuł Żeglarza Roku trafił do Mateusza Kusznierewicza za mistrzostwo świata w klasie Finn.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ