parada żeglarska
< Powrót
23
października 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
arch. Grzegorza Prokopowicza
Polska ekipa w Mèze.

Hansa European Championship – Polacy gotowi do rywalizacji

We francuskim Mèze rozpoczynają się dziś Hansa European Championship 2017 – mistrzostwa Europy żeglarzy niepełnosprawnych. Akwenem regat będzie laguna Étang de Thau, a o mistrzowskie trofea walczyć będzie 133 żeglarzy i żeglarek z 12 państw.

Mistrzostwa rozgrywane są w klasach Hansa 2,3 (kategoria jedno- i dwuosobowa), Hansa 303 (kategoria jedno- i dwuosobowa), Liberty i Skud 18. Na starcie nie zabraknie polskiej reprezentacji pod wodzą trenera Grzegorza Prokopowicza, z którym rozmawiamy m.in. o oczekiwaniach związanych z tymi regatami.

– Kto reprezentuje nasze barwy podczas tych mistrzostw?

– W klasie 303 na łódkach jednoosobowych pływać będą Piotr Cichocki, Olga Górnaś-Grudzień, oboje z AKS OSW Olsztyn oraz Waldemar Woźniak ze Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych. Oni startują przed południem. O 14 zaś rozpoczną wyścigi zawodnicy na łódkach dwuosobowych i tu będziemy kibicować Andrzejowi Buremu, zawodnikowi AKS OSW Olsztyn i Krzysztofowi Włochowiczowi ze Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych.

– Jak pan ocenia szanse polskiej ekipy?

– Jesteśmy tu już ponad tydzień. Najpierw było pięć dni treningów, potem otwarcie regat, pomiary i badania, a w niedzielę wyścig próbny. W tym czasie mieliśmy okazję poznać niektórych konkurentów i uważam, że ich poziom jest dość wysoki, ale nasi zawodnicy są dobrze przygotowani do startu.

– Piotr Cichocki to fundament polskiej reprezentacji, jaki jest poziom doświadczenia pozostałych zawodników?

– Andrzej Bury jest wielokrotnym mistrzem Polski żeglarzy niepełnosprawnych w jachtach kabinowych. Wspólnie z Olgą Górnaś-Grudzień reprezentował nasz kraj w klasie Skud 18 na mistrzostwach świata przed dwoma laty. Mamy też dwójkę debiutantów, którzy w zawodach tej rangi za granicą nie startowali. To Grzegorz Włochowicz i bardziej doświadczony od niego, ale też bez zagranicznych startów w imprezach mistrzowskich na koncie, Waldemar Woźniak.

– Pierwsze starty już za chwilę, w zespole panuje duch bojowy?

– Nastawieni jesteśmy pozytywnie. To będą długie regaty. Jeśli pogoda dopisze, rozegranych zostanie sporo wyścigów. Przewidywany jest wiatr od lekkiego do średniego, czy wszystko się uda – zobaczymy.

Mistrzostwa w Mèze potrwają do 27 października, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie regat.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ