< Powrót
25
stycznia 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
archiwum rejsu

Harcerska OdySea dotarła do celu!

20 stycznia „Zjawa IV” dotarła do TrellisBay na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. To właśnie tam po II wojnie światowej osiedlił się Władysław Wagner. Rejs płynącego pod harcerską banderą jachtu odbywa się w ramach projektu „OdySea Władka Wagnera” i jest hołdem dla pierwszego polskiego żeglarza, który opłynął dookoła kulę ziemską.

Jak czytamy na stronie Centrum Wychowania Morskiego ZHP, armatora jachtu: „dopłynięcie do Trellis Bay to już drugi wielki cel wyprawy OdySea Władka Wagnera, w grudniu załoga Zjawy IV przepłynęła Atlantyk”.

Wyprawa rozpoczęła się 15 sierpnia ubiegłego roku w Gdyni, a pomysł jej zrealizowania zrodził się w 2012 r., który był Rokiem Władysława Wagnera. Założeniem wyprawy jest popularyzacja wiedzy o życiu i osiągnięciach polskiego żeglarza, który opłynął glob w latach 1932-1936. OdySea to rejs wieloetapowy, na każdym z etapów zmienia się załoga i kapitan, a wspólnym zadaniem wszystkich uczestników jest dotarcie do jak największej liczby miejsc, które odwiedził Wagner podczas swoich żeglarskich wypraw.

Przed „Zjawą IV” porty w USA, na Bahamach, Bermudach i Azorach. Stamtąd jacht popłynie do Lizbony, a w czerwcu tego roku dotrze do Gdyni.

Bieżące informacje o rejsie i projekcie OdySea

Władysław Wagner (1912-1992) – jako pierwszy Polak opłynął świat na kilku kupowanych kolejno jachtach („Zjawa”, „Zjawa II”, „Zjawa III”). Wokółziemską wyprawę zakończył w 1939 r. Po wybuchu wojny nie wrócił do Polski, a po jej zakończeniu pozostał na emigracji nie chcąc wracać do ojczyzny rządzonej przez komunistów.

„Zjawa IV” to jacht żaglowy należący do ZHP. Pierwotnie był to polski żaglowy kuter ratowniczy „Szkwał. Kadłub został zbudowany w Szwecji w 1949 roku. W Polskim Ratownictwie Okrętowym służył w latach 1950-75. Po przekazaniu jachtu do ZHP został przebudowany na jednostkę szkoleniowo-stażową. Przy przebudowie konstrukcja kadłuba została niezmieniona, wykonano przebudowę wnętrza, podwyższono maszty. W 1983 jacht przemianowano na „Zjawa IV”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ