< Powrót
16
października 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
100 lat Wychowania Morskiego w Polsce

Harcerze, żeglarze i wodniacy porozmawiają o wychowaniu morskim

Dwanaście referatów, wystawa fotografii, strefa żaglowców i koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” – w sobotę 20 października w Gdyni odbędzie się konferencja 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce.

Początki polskiego żeglarstwa, programy edukacji morskiej, programy wodniackie dla niepełnosprawnych i wyzwania stojące przed ideą wychowania morskiego – taka będzie tematyka konferencji 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce, którą organizuje w Hotelu Nadmorskim w Gdyni Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Jest ona częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego

– Mamy w ZHP poczucie, że temat wychowania morskiego ostatnimi laty jest z jednej strony zaniedbany na szczeblu centralnym, a z drugiej pojawia się mnóstwo fajnych, choć niszowych, inicjatyw – tłumaczy Rafał Klepacz, prezes Fundacji CWM ZHP. – Dlatego postanowiliśmy przypomnieć, że istnieje coś takiego jak wychowanie morskie i pokazać przykłady działalności – sport, projekty miejskie, rejsy żaglowców. Inicjatywy dużych organizacji, jak Liga Morska i Rzeczna czy ZHP, ale też małych, dopiero raczkujących.

Konferencja składa się z trzech bloków tematycznych. W pierwszym będzie można dowiedzieć się więcej o historii żeglarstwa i wychowania morskiego, w drugim omówione zostaną różne współczesne inicjatywy, w tym Program Wychowania Morskiego Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który przedstawi Leopold Naskręt, koordynator Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej PoZŻ. Na koniec odbędzie się dyskusja o przyszłości wychowania morskiego, którą poprowadzi Wiktor Wróblewski z ZHP.

Prelekcje i dyskusja nie będą jedynymi atrakcjami konferencji 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce. W foyer znajdzie się Strefa Żaglowców Szkolnych, gdzie uczestnicy będą mogli się dowiedzieć więcej o rejsach i działalności „Fryderyka Chopina”, „Generała Zaruskiego”, „Kapitana Borchardta”, „Pogorii”, „Zawiszy Czarnego” i „Baltic Star”. W sali konferencyjnej prezentowana będzie z kolei wystawa zdjęć Andrzeja Górskiego, który fotografuje żaglowce stuletnim aparatem. A o godzinie 19 w Contrast Cafe w Gdyni odbędzie się koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.

Na konferencję, która rozpocznie się w sobotę 20 października o godzinie 9, można się rejestrować za pośrednictwem strony www.wychowaniemorskie.pl. Znaleźć na niej można też program.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP, a partnerem Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny sprawuje portal Żeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ