< Powrót
3
lipca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Andrzeja Michela
Henryk Fronczak
Henryk Fronczak (w środku) podczas jednego z rejsów.

Henryk Fronczak ma głos

Po czterdziestu latach od nagrania publikujemy nieznaną dotąd rozmowę z Henrykiem Fronczakiem, wybitnym żeglarzem, który niedawno został uhonorowany w Gdyni. Jednocześnie zachęcamy naszych Czytelników do przejrzenia domowych archiwów. Jeśli znajdziecie coś podobnego u siebie, podzielcie się tym z nami.

Taśma trafiła do nas za pośrednictwem znanej morskiej publicystki Miry Urbaniak. W 1979 r. jej koleżanka Czesława Ostrowska, wówczas studentka socjologii, pisała pracę magisterską o wychowaniu przez żeglarstwo.

Jednym z jej rozmówców był Henryk Fronczak, wybitny żeglarz i działacz żeglarski, człowiek o niezwykle bogatym życiorysie, dzisiaj nieco zapomniany. Przypomniano go zupełnie niedawno, 20 czerwca, odsłaniając jego tablicę w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

To właśnie przy okazji tej uroczystości o istnieniu nagrania przypomniała sobie Mira Urbaniak i przekonała Czesławę Ostrowską do przekazania go nam. Dzięki temu, po niemal czterdziestu latach od rejestracji, usłyszeć możemy głos Henryka Fronczaka.

Podczas niespełna półgodzinnej rozmowy opowiada on m.in. jakie cechy powinien mieć dobry żeglarz. Wspomina rejsy z generałem Mariuszem Zaruskim, a także spotkania z Leonidem Teligą, któremu na jego legendarny rejs wypożyczył kompas.

– Rozmawialiśmy w jego mieszkaniu – opowiada Czesława Ostrowska. – Bardzo ciepło wspominam to spotkanie  – Kapitan był bezpośredni, interesujący i nietuzinkowy. Dobiegał wówczas osiemdziesiątki, ale opowiadał z wielką werwą. Było to dla mnie pozytywne doświadczenie i choć minęło sporo lat, wciąż dobrze to pamiętam.

Taśma z rozmową z Henrykiem Fronczakiem to zapewne nie jedyne tego typu znalezisko, czekające na odkrycie. Jesteśmy przekonani, że prywatne archiwa i zbiory kryją w sobie wiele podobnych zaskoczeń. Apelujemy do naszych Czytelników, aby dzielili się nimi z nami. Zachęcamy do przesyłania do nas – jedrzej.szerle@zeglarski.info – unikalnych zdjęć, dokumentów, zapisów audio i video. Będziemy je publikować. Razem odkrywajmy nieznane karty dziejów polskiego żeglarstwa.

Henryk Fronczak (1898-1981) był nietuzinkową postacią. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej oraz we wrześniu 1939 roku, a podczas okupacji uczestniczył w konspiracji. Jako sportowiec reprezentował Polskę w wioślarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, a po 1925 roku zaangażował się w żeglarstwo. Początkowo pływał po wodach śródlądowych, ale w latach 30. często był załogantem w morskich rejsach generała Mariusza Zaruskiego. Po wojnie skupił się na działalności organizacyjnej w Polskim Związku Żeglarskim i Yacht Klubie Polski. 20 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta została jego tablica. Więcej o Henryku Fronczaku dowiedzieć się można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ