< Powrót
22
grudnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
Julita Tomczak

Historia polskiej floty dla początkujących

Czym szmuglowano alkohol przez Bałtyk, dlaczego zatonął ORP „Jastrząb” i jak powstawał pierwszy polski wodolot – te i inne historie znaleźć można w książce „Sekrety polskiej floty” Romana Czejarka.

„Sekrety polskiej floty” to kolejna książka Romana Czejarka – pochodzącego ze Szczecina dziennikarza i pisarza z blisko czterdziestoletnim stażem – promującą historię. Wcześniej przez lata publikował teksty poświęcone dziejom Szczecina i Zachodniego Pomorza. Zmierzył się też z tajemnicami samolotów („Sekrety polskiego lotnictwa”) i pociągów („Sekrety polskiej kolei”). W najnowszej książce postanowił zgłębić tematykę morską.

Sekrety polskiej flotyKsiążka składa się z dwudziestu sześciu krótkich rozdziałów, z których każdy opowiada o innej historii z dziejów Polski morskiej. Znaleźć tam więc można i dzieje „Sołdka” – pierwszego wybudowanego w naszym kraju pełnomorskiego statku, jest opis tragicznego zatopienia przez sojuszniczy ogień ORP „Jastrząb” dowodzonego przez Bolesława Romanowskiego oraz niezrealizowanych ostatecznie planach wykorzystania żywych torped na wypadek ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Miłośnicy tematyki morskiej mogą znać część z opisanych w „Sekretach polskiej floty” historii, ale niektóre mogą zaskoczyć nawet dociekliwych czytelników. Książka jest za to na pewno ciekawym punktem wejścia w świat marynistyki dla osób, które wcześniej nie wiedziały o nim zbyt wiele.

Patronem medialnym „Sekretów polskiej floty” jest portal Żeglarski.info.

Roman Czejarek, „Sekrety polskiej floty”, Dom Wydawniczy Księży Młyn, Łódź 2023, str. 164.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ