Honory dla absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie
W I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie odbyła we wtorek, 5 marca 2024 roku szczególna uroczystość. Odsłonięto tablice z podobiznami zasłużonych absolwentów Szkoły Morskiej, która w tym obecnym szkolnym budynku działała w latach 1920-1930.
Na uroczystości, oprócz dyrektor I LO w Tczewie Anny Kleinschmidt, obecni byli także starosta tczewski Mirosław Augustyn, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Mirosław Czechowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszczyk-Świerczyńska, kapitan żeglugi wielkiej prof. Daniel Duda i kapitan żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski oraz nauczyciele i licealna młodzież.
Na ścianie szkoły zawisły trzy tablice upamiętniające wybitnych absolwentów dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie. Podzielono je na trzy grupy. Pierwsza tablica przypomina o kapitanach, oficerach i marynarzach polskich statków handlowych biorących udział w pierwszym alianckim rzucie desantu na ląd europejski w dniu 6 czerwca 1944 roku. Tablica upamiętnia: Rościsława Choynowskiego, Bogdana Gawęckiego, Zygmunta Górę, Jerzego Nierojewskiego, Mieczysława Króla, Bogdana Lewkowicza, Kazimiera Ostapowicza, Czesława Pawłowskiego i Kazimierza Poczobuta.
Drugą z tablic odsłonięto ku pamięci pierwszej morskiej kadry II Rzeczpospolitej, wychowanków szkoły Morskiej w Tczewie i Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Kuropatach. Na tablicy widnieją nazwiska: Piotra Rafała Antonowicza, Rafała Czapskiego, Wojciecha Romana Czerskiego, Adama Czyża, Bolesława Andrzeja Hagmajera, Janusza Martyszewskiego, Mirosława Felicjana Wągrowskiego, Bogusława Wężyka i Zygmunta Nikodem Wojciechowskiego.
Trzecia z tablic upamiętnia kadrę morską Marynarki Handlowej II Rzeczpospolitej, kawalerów Virtuti Militari i Cichociemnych, czyli: Norberta Gołuńskiego, Janusza Grodzickiego, Wacława Jastrzembowskiego, Tadeusza Meissnera, Bolesława Mikszty, Mamerta Stankiewicza, Jerzego Stefanowskiego, Mariana Bolesława Wojcieszka, Adama Mariana Gałackiego, Olgierda Stołyhwo, Jerzego Straszaka, Bogusława Żurawskiego, Czesława Zawady (Lloyd’s Medal For Bravery At Sea), Zygmunta Deyczakowskiego i Zdenko Knotgena (Distinquished Service Cross).
– Jako nauczyciele i uczniowie żyjemy tradycją dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie, bo ona funkcjonowała w gmachu, w którym jest teraz nasze liceum – wyjaśnia Michał Dąbrowski, koordynator akcji i nauczyciel historii oraz języka włoskiego w tczewskim liceum. – Mamy wrażenie jakby Szkoła Morska nigdy z tego gmachu nie wyszła. Pamiątki, opowieści, sale, korytarze – to wszystko stanowi o jej historii, o której staramy się pamiętać i pielęgnować.
W I LO w Tczewie planowane są kolejne odsłonięcia tablic upamiętniających innych zasłużonych absolwentów dawnej Szkoły Morskiej i tczewskiego liceum, np. Grzegorza Ciechowskiego, słynnego lidera Republiki.
Szkoła Morska w Tczewie działała w latach 1920-1930, po czym została przeniesiona do Gdyni. Od 1 września 1948 roku w dawnym gmachu Szkoły Morskiej mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Mari Słodowskiej-Curie. Wykładowcami tej szkoły byli. m.in. Antoni Ledóchowski, Mamert Stankiewicz czy Antoni Garnuszewski, a absolwentami takie sławy jak: Karol Olgierd Borchardt, Michał Leszczyński (Michael Lester) czy Tadeusz Meissner.