< Powrót
21
sierpnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
HRMRacing Team
HRMRacing Team

HRMRacing Youth Team tuż za podium Młodzieżowych Mistrzostw Świata

Na czwartym miejscu zakończyła swój udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Match Racingu załoga HRMRacing Youth Team. W Jekaterynburgu triumfowali Australijczycy przed Nowozelandczykami i Duńczykami.

W rywalizacji brało udział 12 załóg z całego świata. Polacy, w składzie: Igor Tarasiuk, Kuba Padzik, Mateusz Gołaszewski i Bartek Walencik, zakończyli udział w regatach na remisie punktowym z załogą duńską.

– Zabrakło nam trochę szczęścia – mówi sternik Igor Tarasiuk. – Rozegralismy tylko 33 procenty drugiego round robinu. popłynęliśmy dwa wyścigi mniej od Nowozelandczyków. Skończyliśmy o punkt przed Duńczykami, ale niestety utworzona została tabela weryfikująca liczbę przepłyniętych wyścigów. W związku z tym skończyliśmy na remisie punktowym z Duńczykami.  Duńczycy wygrali ostatni mecz z nami i to zdecydowało o ostatecznym rezultacie.

Z powodu słabych warunków wiatrowych nie przeprowadzono półfinałów i finałów. Udało się rozegrać jeden pełen round robin i 8 flightów drugiego, a stan tabeli po rundach „każdy z każdym” uznano za oficjalne rezultaty mistrzostw.

– Do udziału w tej imprezie przygotowywaliśmy się od grudnia – relacjonuje Igor Tarasiuk. – Po drodze wzięliśmy udział w kilku regatach, między innymi w mistrzostwach Europy oraz pucharze świata. Jesteśmy zgrana ekipą, a seniorzy z naszego teamu bardzo nam pomogli podpowiadając na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do kolejnych startów. Co do imprezy w Jekaterynburgu, to wszyscy startowali na jachtach Ricochet 747. Poza Rosjanami, żadna załoga wcześniej na nich nie pływała. Okazało się, że to bardzo fajna łódka, a nam udało się bardzo dobrze ją wytrymować. Ricochet sprawia wrażenie ciężkiej, ale w środku wszystko jest wycięte. Swoim zachowaniem na wodzie momentami przypominała mi Dinghy. Dobre wyczucie jachtu pozwalało zyskać sporo metrów podczas wyścigów. Możemy tylko żałować, że nie udało się rozegrać wszystkich wyścigów, bo z każdym kolejnym szło nam coraz lepiej. Cóż, wynik przyjmujemy z pokorą i dalej, zgodnie z planem, robimy swoje.

A w planach młodzi żeglarze z HRMRacing Youth Team mają wspólne treningi i  kolejne starty. Najbliższy już dziś. 21 sierpnia rozpoczną rywalizacje na Sopot Match Race 2019 w ekipie australijskiej ze sternikiem Davidem Chapmanem. Regaty potrwają do soboty 24 sierpnia.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ