ChKŻ Chojnice
Młodzieży
Ekipa ChKŻ Chojnice z trenerem Karolem Jączkowskim po ostatnim wyścigu OOM 2019

I część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2019: 3 złota dla Pomorza

10 sierpnia dobiegła końca pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na Jeziorze Sławskim rywalizowali zawodnicy w klasach Optimist i Bic Techno 293

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to Mistrzostwa Polski dla zawodników w kategorii wiekowej junior młodszy. W klasie Optimist są to dzieci do 15 roku życia, a w klasie Bic Techno 293 do 16 roku życia.

Regaty przebiegały pod znakiem słabego i średniego wiatru. Pierwszego dnia tylko dla klasy Bic Techno 293 chłopców udało się rozegrać jeden wyścig. Pomimo to, przez trzy kolejne dni, komisja sędziowska przeprowadziła większość z zaplanowanych wyścigów.

Optimist chłopców

W klasie Optimist chłopców mistrz Polski znany był już przed ostatnim wyścigiem. Został nim, drugi rok z rzędu Jacek Kalinowski z ChKŻ Chojnice.

– Łatwiej było mi ten tytuł obronić, niż zdobyć go w zeszłym roku – opowiadał zaraz po mecie Jacek. – Wtedy było więcej zawodników starszych ode mnie i z większym doświadczeniem. Tym razem to ja miałem doświadczenie. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się powtórzyć ten wynik.

O srebro do ostatniego wyścigu walczyli Filip Jarosiewicz z YKP Gdynia i Jeremi Szczukowski z ChKŻ Chojnice. Ostatecznie to Szczukowski wyprzedził Jarosiewicza.

Optimist dziewcząt

Również z zapewnionym złotym medalem do ostatniego wyścigu przystąpiła Paulina Rutkowska (YKP Gdynia). Zawodniczka rok temu, zajęła dopiero 33 pozycję.

– Tamto 33 miejsce to wypadek przy pracy – powiedział Przemysław Struś, trener YKP Gdynia. – Odbyły się wtedy tylko 3 wyścigi. Jeden falstart wystarczył, żeby zająć tak odległą pozycję. Tym razem jednak wszystko poszło dobrze. W dziewczynach mamy złoto Pauliny i czwarte miejsce Alicji Tutkowskiej. W chłopakach Filip Jarosiewicz zdobył brąz, a Iwo Reński ukończył regaty na 4 miejscu.

Wicemistrzynią Polski została Maja Kwiek (KS Spójnia Warszawa), a trzecie miejsce zdobyła Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk).

Bic Techno 293 chłopców

Wśród deskarzy mistrzostwo Polski wywalczył, zeszłoroczny brązowy medalista, Konrad Machura (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Srebro zdobył Filip Dmochowski (GKŻ Gdańsk), a brąz Olaf Grodzicki (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Bic Techno 293 dziewcząt

Mistrzostwa Polski nie obroniła Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Tym razem musiała uznać wyższość zawodniczki KS Baza Mrągowo Nadii Kulik. O brąz stoczył się bój pomiędzy Anną Igielską (GKŻ Gdańsk), a Nell Ryan (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Rywalizacja zakończyła się na korzyść zawodniczki z Gdańska.

Start zawodników w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży jest finansowany w ramach środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Transport reprezentacji z Pomorza jest dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Organizatorem tegorocznego finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest Województwo Lubuskie, a kierownictwo sportowe nad imprezą sprawuje Polski Związek Żeglarski oraz Lubuski Okręgowy Związek Żeglarski.