< Powrót
6
marca 2023
Tekst:
Adam Mauks, mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk
I Love Poland
Jacht "I Love Poland" podczas tegorocznej edycji regat.

„I Love Poland” najlepszy w St. Maarten Heineken Regatta

Polskie załogi świetnie spisały się podczas 43. edycji St. Maarten Heineken Regatta. Pierwsze miejsce w grupie CSA 1 zajął „I Love Poland”, a drugie „WindWhisper”. 

Pierwszego dnia karaibskich regat polskie załogi „I Love Poland” oraz „WindWhisper” zajęły pierwsze i drugie miejsca wśród największych jachtów grupy CSA 1, w której rywalizują największe jachty. Różnica na mecie pierwszego wyścigu między naszymi załogami wyniosła zaledwie dwie minuty. Trzeci linię mety przekroczył litewski „Ambersail 2”.

Po trzech wyścigach rozegranych w grupie CSA 7, Szymon Kuczyński i Anna Jastrzębska na jachcie „Hultaj” zajmowali 7 miejsce. W piątek nasze załogi wśród jachtów CSA 1 utrzymywały dwa pierwsze miejsca. W sobotę natomiast ścigano się dookoła wyspy St. Maarten. Po 2 godzinach, 33 minutach i 57 sekundach załoga „I Love Poland” po raz kolejny przekroczyła metę jako pierwsza i utrzymywała prowadzenie przed WindWhisper”. Tego dnia osiem grup jachtów rywalizowało na tej samej trasie, o długości 31,6 mil morskich i prowadzącej wokół St. Maarten w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Grupa CSA wystartowała jako ostatnia, a to oznaczało, że na trasie musiała nie tylko rywalizować między sobą, ale też wyprzedzać dziesiątki wolniejszych jednostek. W tej grupie nasze jachty zachowały przed ostatnim dniem regat dwa pierwsze miejsca. W grupie jachtów CSA 7 polski „Hultaj” Szymona Kuczyńskiego i Anny Jastrzębskiej zajmował 9. pozycję. W dwóch ostatnich wyścigach regat najlepsi okazali się polscy żeglarze na jachcie „WindWhisper”, którzy na linii mety uplasowali się przed „I Love Poland”.

Ostatecznie w grupie CSA 1 wygrał „I Love Poland”, przed „WindWhisper”. „Hultaj ostatecznie zajął 8. miejsce w CSA 7. Zwycięska polska załoga żeglowała w składzie: Grzegorz Baranowski, kapitan i sternik, Konrad Lipski, Jakub Marciniak, Wiktor Kobryń, Bartosz Nowicki, Borys Michniewicz, Jakub Surowiec, Pacyfik Koseski, Adam Głogowski, Filip Pietrzak, Grzegorz Goździk, Patryk Richter, Robert Hajduk.

– To były bardzo dobre regaty. Mieliśmy tylko dwa treningi przed nimi, ale sporo rzeczy zmieniliśmy, o wielu rozmawialiśmy i te elementy w dużej mierze wykorzystywaliśmy podczas regat – powiedział kapitan Grzegorz Baranowski. Treningi były skoncentrowane na szybkości oraz komunikacji trymersko – sterniczej i to dobrze działa w tej chwili. W pierwszych trzech dniach manewrowo nie było większych błędów. Ostatni dzień pokazał nam jednak, jak wielu rzeczy musimy się jeszcze nauczyć i co jest niedopracowane. Ten dzień był bardzo ważny, rywalizowaliśmy bardzo blisko i krótko walczyliśmy z rywalami, ale przegrywaliśmy, wpływając na metę na drugich miejscach, więc jednak widzimy nasze braki, nad którymi trzeba popracować.

Wyniki regat 

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ