< Powrót
4
stycznia 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
RORC/James Mitchell
RORC Transatlantic Race 2022

„I Love Poland” w RORC Transatlantic Race 2023

Załoga “I Love Poland” 8 stycznia wystartuje w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race. Regaty rozpoczynają się w Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, a trasa długości około 3000 mil morskich prowadzi przez Ocean Atlantycki do mety na karaibskiej Grenadzie.

Potwierdzono dwadzieścia jeden zgłoszeń do wyścigu transatlantyckiego, wśród nich trzy 70-stopowe trimarany, trzy jachty maxi z “I Love Poland” będącym jednostką Volvo Open 70, a także wiele mniejszych jachtów, z których kilka wystartuje w dwuosobowych załogach. Łącznie na starcie stanie ponad 200 żeglarzy i żeglarek z 21 państw.

Ubiegłoroczny RORC Transatlantic Race rozpoczął znakomity sezon załogi “I Love Poland”, która z czasem 10 dni 11 godzin 12 minut 50 sekund była 3. jednostką jednokadłubową na mecie i na takim samym miejscu została sklasyfikowana w kategorii IRC Super Zero, czyli po zastosowaniu przeliczników uwzględniających różnice w wielkości jachtów i żagli.

W tegorocznej edycji załogę “I Love Poland” stanowić będą po raz kolejny sami Polacy, w tym aż pięciu uczestników, realizowanych od kilku lat Programów Szkoleniowych, które umożliwiają polskim żeglarzom i żeglarką spróbowania swoich sił w żeglarstwie oceanicznym. Regaty przez Ocean Atlantycki wzbudzają emocje u każdego żeglarza morskiego, ale kapitan Grzegorz Baranowski podkreśla aspekt edukacyjny i bezpieczeństwa:

– To nasz kolejny wyścig, ale nadal to nie wynik jest najważniejszy, a aspekt edukacyjny startu w tych regatach – mówi. –  Załoga jest w części nowa. Są osoby, które startowały rok temu, ale jest też 6 osób, które popłyną Transatlantic po raz pierwszy. W załodze będzie też 5 osób z Programów Szkoleniowych. Oczywiście, celem i rolą tego wyścigu jest korzystanie z doświadczenia części załogi i przekazywanie umiejętności i wiedzy tym nowym osobom. Chcielibyśmy przepłynąć ten wyścig poprawnie, dobrze. Celem jest przepłynąć szybciej niż rok temu i pobić nasz dobowy rekord. Priorytetem jest też bezpieczeństwo załogi, zwłaszcza że część z niej jest mało doświadczona.

Skład załogi na RORC Transatlantic Race 2023:

Grzegorz Baranowski – sternik, kapitan

Arkadiusz Fedusio – pitman

Bartosz Nowicki – trymer żagli przednich

Borys Michniewicz – pitman

Pacyfik Koseski – dziobowy

Mateusz Byrski – dziobowy

Robert Hajduk – media oficer

Jakub Surowiec – trymer grota

Adam Głogowski – trymer grota

Filip Pietrzak – dziobowy

Grzegorz Goździk – drugi sternik

Patryk Richter – trymer żagli przednich

Dominik Janowczyk – trymer żagli przednich

Konrad Lipski – nawigator

Strona jachtu

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
4
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ