< Powrót
3
października 2019
Tekst:
Paweł Górski
Zdjęcie:
Bartosz Modelski/Sail Spotting

I Otwarte Mistrzostwa Polski klasy J70 przeszły do historii

28 i 29 września odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Polski klasy J70. To ważny krok dla polskiego żeglarstwa, a zwłaszcza dla miłośników jednostek typu sportboat. To obecnie najszybciej rozwijająca się klasa jak i najliczniejszy sportboat, dlatego dobrze widzieć, że polscy żeglarze regatowi dołączyli do tej rodziny.

Organizatorami regat były: Yacht Club Sopot, Yacht Club Gdańsk, Polska Klasa J70. Zawody poprzedziły piątkowe treningi w sumie w najsłabszych wiatrowych warunkach które mieliśmy przez cały weekend. Trening dla załóg żeglujących na jachtach klasy J70 jest bardzo ważny. Należy sprawdzić wszystkie ustawienia jachtu, ale przede wszystkim doszlifować manewry razem z załogą co okazuje się niezwykle ważne żeglując na jachtach monotypowych. Podczas treningów rozegraliśmy 3 próbne wyścigi i od razu widać było, że nie będą to łatwe regaty. Każda załoga podeszła do regat bardzo ambitnie i profesjonalnie nie pozostawiając wątpliwości jakie ma zamiary na linii startu. 5 załóg z Polski oraz jedna reprezentacja z Rosji stanęły do walki o tytuł Mistrza Polski w klasie J70.

W sobotę od rana wszystkie teamy spotkały się na odprawie w Sali Klubowej Yacht Club Sopot, podczas której sędzia główny Tomasz Sawukinas przedstawił plan na całe regaty. Warunki na wodzie nie zaskakiwały, tych którzy wcześniej żeglowali w Sopocie przy południowo-zachodnim wietrze. Nawet w odległości pół mili od brzegu zmiany kierunku i siły wiatru są spore i często nieprzewidywalne. Żeglarze poza dokładnym badaniem sytuacji na wodzie musieli poświęcić dużo atencji prowadzeniu jachtu zmian trybów żeglowania od słabo wiatrowego do silnowiatrowego. Zmiany trybów i dostosowywanie się do warunków na wodzie tego dnia było kluczem do wygranych w poszczególnych wyścigach. Odpowiednia długość trasy sprawiły, że wyścigi były zaplanowane co do minuty. Duże słowa uznania należą się dla pracy komisji sędziowskiej, wykonała bezbłędnie plan na sobotę i przeprowadziła 5 wyścigów.

W niedzielę jeszcze więcej stałego wiatru i jeszcze więcej wiatru maksymalnego, aż do 26 węzłów. Więc jeszcze więcej skupienia i precyzji w prowadzeniu jachtów. Nie obyło się bez dużych błędów przy bardzo silnych podmuchach wiatru i klasycznych „wywózek”. Jednocześnie jachty J70 udowodniły, że są solidnymi jednostkami i obyło się bez żadnych awarii. 4 wyścigi tego dnia ostatecznie ustaliły kolejność końcową całych regat.

Podczas całych cztery różne ekipy wygrywały wyścigi, a zwycięzcą całych regat został Team Cellfast za sterami Michał Korneszczuk reprezentujący Yacht Club Gdańsk. Drugie miejsce Paweł Tarnowski na jachcie Neuca Sailing Team, trzecie GTJ Racing – Michał Jabłoński.

Pełne wyniki

Relacja video

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ