< Powrót
5
sierpnia 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
PSKO
Nasi kadrowicze.

Igor Kuczys wicemistrzem Europy w klasie Optimist!

W sobotę 5 sierpnia w bułgarskim Burgas zakończyły się Mistrzostwa Europy w klasie Optimist. W zawodach najlepiej spisał się Igor Kuczys z MKŻ Arka Gdynia, który zdobył srebrny medal.

W trwających od niedzieli 30 lipca mistrzostwach wystartowało siedmiu Polaków – Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk), Pola Dzik (YKP Gdynia), Weronika Jaroszek (KSW Baltic), Igor Kuczys (MKŻ Arka Gdynia), Rafał Pogorzelski (Nauticus Yacht Club Szczecin), Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Maksymilian Cymerman (UKS Barnim Goleniów).

Fantastycznie w mistrzostwach zaprezentował się Igor Kuczys, który w większości wyścigów zajmował miejsca w ścisłej czołówce i tylko dwa razy był w drugiej dziesiątce. Dobre, a przede wszystkich równe pływanie, pozwoliło mu zdobyć srebrny medal. Lepszy od gdyńskiego żeglarza był tylko Serb Stefan Yuill.

W czołówce (na osiemnastym miejscu) uplasował się również Patryk Kosmalski. Zawodnik z Chojnic bardzo dobrze rozpoczął regaty, wygrywając dwa wyścigi, ale gorsze wyniki w ostatnich biegach odbiły się na miejscu w klasyfikacji końcowej. Maksymilian Cymerman był dwudziesty trzeci, a ostatni nasz reprezentant – Rafał Pogorzelski – trzydziesty czwarty.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się również nasze dziewczęta. Pola Dzik świetnie rozpoczęła mistrzostwa, ale przeplatała bardzo dobre wyścigi z nieco gorszymi, przez co zajęła dwudzieste pierwsze miejsce. Dwudziesta siódma była z kolei Weronika Jaroszek, a trzecia Polka, Ewa Lewandowska, uplasowała się na dwudziestej trzeciej pozycji w srebrnej flocie. Pierwsze miejsce w klasyfikacji zajęła Argentynka Donna Mazzucchelli, a mistrzostwo zdobyła India Page-Wood z Wielkiej Brytanii.

Srebrny medal Kuczysa jest największym sukces polskiego Optimista od 2013 roku, kiedy Tytus Butowski, ówczesny zawodnik YKP Gdynia, zdobył mistrzostwo w tej klasie.

Wyniki chłopców

Wyniki dziewcząt

PODZIEL SIĘ OPINIĄ