< Powrót
9
grudnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Vilamoura Sailing
Grand Prix Portugalii
Parking łódek w Marinie Vilamoura na kilka dni przed regatami

II Grand Prix Portugalii: kolejny etap przygotowań olimpijskich

W dniach 9-12 grudnia, w portugalskiej Vilamourze, odbędą się regaty z cyklu Grand Prix Portugalii. Będzie to druga edycja tej imprezy.

Do regat zgłosiło się ponad 200 żeglarzy z czego 19 z Polski. Na starcie zobaczymy między innymi: w klasie RS:X Piotra Myszkę (KS AZS AWFiS Gdańsk), Radosława Furmańskiego (DKŻ Dobrzyń) i Maję Dziarnowską (SKŻ Ergo Hestia Sopot); w klasie Laser Radial Agatę Barwińską (MOS SSW Iława) i Magdalenę Kwaśną (ChKŻ Chojnice), a w klasie 470 Agnieszkę Skrzypulec i Jolantę Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń).

Ostatnimi czasy polscy kadrowicze w klasach olimpijskich upodobali sobie Vilamourę, na zimową bazę przygotowań. O to, dlaczego akurat to miejsce, zapytaliśmy trenera Kadry Olimpijskiej Kobiet w klasie RS:X -Cezariusza Piórczyka.

– Akwen tutaj jest podobny do akwenu olimpijskiego w Enoshimie w Japonii – wyjaśnił trener. – Występuje oceaniczna fala, są prądy, ukształtowanie terenu też jest zbliżone. Dodatkowym atutem jest obecność innych reprezentacji jak na przykład Anglików. W zbliżających się regatach mają wziąć udział zawodniczki ze światowej czołówki, więc jest to dobra okazja do sprawdzenia się i potrenowania w mocnej stawce. My jesteśmy tutaj od 1 grudnia. Na początku była z nami Zosia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), która trenowała z Kamilem Manowieckim i Karoliną Lipińską (SKŻ Ergo Hestia Sopot). 4 grudnia doleciała Maja Dziarnowska i dodatkowo zawodniczki Kadry Młodzieżowej.

Zawody zostaną rozegrane także w klasie Open Foil, a tam na liście startowej brązowy medalista w klasie RS:X z Igrzysk w Londynie w 2012 roku – Przemysław  Miarczyński. Pierwsze wyścigi zaplanowane są na wtorek, 10 grudnia. Zwycięzców poznamy we czwartek, 12 grudnia. Regaty traktowane przez zawodników treningowo ale dla kibiców radość. Zapraszamy do śledzenia wyników.

Strona regat

Facebook regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ