< Powrót
26
czerwca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Mistrzostw Żeglarskich
Uczestnicy i organizatorzy III Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy.

III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie: Triumf weteranów

Załogi z Czech i Niemiec okazały się najlepsze w rozegranych w weekend 25-26 czerwca III Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy. W zorganizowanych w Gdyni regatach ścigało się blisko 100 żeglarzy z 10 państw.

Choć Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie odbywają się zaledwie od dwóch lat, weszły już do kalendarza najważniejszych polonijnych imprez sportowych. Najlepszym dowodem jest frekwencja – w zmaganiach wystartowała rekordowa liczba osiemnastu załóg z dziesięciu państw z całego świata.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z trzeciej edycji mistrzostw z kilku powodów – tłumaczy Tomasz Różniak, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizator imprezy. – Po pierwsze zbudowała się już tradycja, że zawsze z końcem czerwca, podczas Święta Morza w Gdyni, udaje nam się to przedsięwzięcie zorganizować. Coraz więcej partnerów nam też pomaga, żeby tę inicjatywę kontynuować. Kolejny powód jest taki, że jest bardzo dobry odzew w środowiskach polonijnych. W tym roku mieliśmy 18 załóg z 10 krajów – to niemal dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Cieszymy się też, że była wspaniała pogoda, co dla żeglarzy jest dużym plusem. Chcemy, żeby kolejne mistrzostwa były równie udane.

Regaty polonijnych żeglarzy odbyły się na jachtach 2020 przy pięknej, słonecznej pogodzie. Choć w sobotę rano brakowało nieco wiatru, potem pogoda się poprawiła i pozwoliła na przeprowadzenie czterech wyścigów. W niedzielę już bez przeszkód przeprowadzono kolejne trzy.

– Jak co roku impreza stała na najwyższym poziomie, i sportowym, i organizacyjnym – mówi Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej. – Jachty 2020 ponownie się sprawdziły – były bardzo przyjazne i bezpieczne dla amatorów. Już planujemy kolejną edycję – myślę, że pojawi się na niej jeszcze więcej łódek.

W grupie profesjonalnej – żeglującej z zawodowymi sternikami – pierwsze miejsce zajęła załoga z Czech: Marek Słowiaczek, Bogdan Kokotek, Bogdan Borski i Janka Borska (Klub Kibica Boconowice).

– Nie był to nasz debiut, bo jesteśmy po raz trzeci na mistrzostwach – tłumaczy Marek Słowiaczek. – Dwa razy zdobyliśmy trzecie miejsce i teraz udało się w końcu sięgnąć po najwyższe laury. Szanse były wyrównane – czasami mieliśmy dużą przewagę, ale niekiedy na bojkach było bardzo ciasno. Pływało się bardzo fajnie, było bezpiecznie i dobrze się bawiliśmy. Za rok na pewno też wystartujemy – mamy duży apetyt na kolejne medale.

Na łódce nr 122 (w środku) startowała czeska załoga, która zwyciężyła w grupie profesjonalnej.
Fot. Tadeusz Lademann

Drugą i trzecią lokatę zajęli żeglarze z Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii. Srebrne medale zdobyli Stanisław Popek, Irena Małek i Kuba Kwieciński, a brązowe Emil Dyrcz, Małgorzata Kalvoda, Krzysztof Micał i Jakub Draus.

W grupie amatorskiej zwyciężyła ekipa z Niemiec – Robert Kaminski – sternik, Jerzy Majkowski, Eugeniusz Zachski, Bruno Kaminski i Zygmund Zander (Polish International Yacht Club Korsarze Żeglarska Brać).

– To już nasz trzeci udział w tej imprezie, można nazwać nas więc weteranami – opowiada Robert Kaminski. – W tym roku wszystko było świetne – impreza, pogoda, organizatorzy i łódki. Tylko pogratulować i życzyć sobie, żeby te regaty na stałe wpisały się w kalendarz. Rywalizacja była ostra, ale na końcu jak zawsze były uściski i wszyscy wybaczyli sobie małe błędy na wodzie. Na pewno co roku będziemy starali się wystawiać załogę.

Najlepsi w grupie amatorskiej – załoga Polish International Yacht Club Korsarze Żeglarska Brać z Niemiec. Fot. Tadeusz Lademann

Drugie miejsce zdobyli żeglarze z Austrii, reprezentujący Spinnaker Yachtclub Klub Żeglarski w Wiedniu – Tadeusz Znajkowski – sternik, Dariusz Śliwa, Grażyna Weber i Adrian Grzebyk. Na ostatnim stopniu podium stanęli zawodnicy ze Szwecji: Jacek Bojanowicz – sternik, Paweł Hofman, Olaf Duński i Andrzej Henriksson (Yacht Klub Polonia Skandynawia).

W zmaganiach, w związku z przypadającym w tym roku stuleciem Akademii Marynarki Wojennej, uczestniczyło również pięć załóg z morskich uczelni wojskowych. O Puchar Komendanta Akademii Marynarki Wojennej rywalizowali żeglarze z Hiszpanii, Ukrainy, Bułgarii, Rumunii i Polski. Ostatecznie najlepsi okazali się Hiszpanie ze Spanish Navy Academy: Pablo Caamano Carbera – sternik, Jorge Chereguini Portela, Ovidiu N. Bacita i Adrian Lopez Granados. Drugie miejsce zajęli zawodnicy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – Maria Kulling – sternik, Maciej Romanowski, Szymon Tomanek i Maciej Klasa. Brązowy medal przypadł Rumunom z Mircea cel Batran: Andrei Silvian Popescu – sternik, Catalin Mihai Doros, Lucian Cristocea i Stefan Gabriel Aorosoaiei.

Podczas zakończenia mistrzostw organizatorzy przyznali osobne trofea dla najmłodszego i najstarszego uczestnika regat. Otrzymali je, odpowiednio, Bruno Kaminski i Andrzej Kacała. Drugi z żeglarzy otrzymał również Puchar Fair Play, przyznawany przez Polski Komitet Olimpijski. Zakończenie imprezy było też okazją do uhonorowania prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego medalem z okazji 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za pomoc w organizacji regat. Ostatnim akcentem imprezy było złożenie kwiatów pod pomnikiem jej patrona – budowniczego gdyńskiego portu Tadeusza Wendy – i wspólne zdjęcie wszystkich uczestników.

Medal w podziękowaniu za pomoc w organizacji mistrzostw z rąk sekretarza generalnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasza Różniaka (z prawej) otrzymał Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Fot. Tadeusz Lademann

Organizatorem III Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, partnerami strategicznymi Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski i Polski Komitet Olimpijski, partnerem głównym PKP Intercity.

Patronat honorowy nad imprezą objęli prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, rektor AMW Tomasz Szubrycht i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Mecenat finansowy sprawowało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a medialny Polonijna Agencja Informacyjna, Radio Gdańsk i portal Żeglarski.info. Mistrzostwa organizowane były w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni.

Strona internetowa imprezy

Wyniki grupy profesjonalnej

Wyniki grupy amatorskiej

Wyniki morskich uczelni wojskowych

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ