< Powrót
19
lipca 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
YCS

Intensywny regatowy czas w Yacht Club Sopot

To będą bardzo intensywne trzy tygodnie w życiu Yacht Club Sopot. Powstały zaledwie dwa lata temu klub weźmie udział w jednych z najważniejszych imprez sportowych żeglarstwa morskiego na świecie. Przed załogami YCS start w Mistrzostwach Europy ORC oraz The Fastnet Race.

Koniec lipca oraz początek sierpnia to najbardziej pracowity okres dla członków Yacht Club Sopot. Klubowe załogi wystartują aż w czterech regatach, w tym dwóch imprezach mistrzowskich. Całość rozpocznie się już w najbliższy piątek od Mistrzostw Polski ORC, które przez trzy dni rozgrywane będą na wodach Zatoki Gdańskiej.

Równocześnie u południowych wód Wielkiej Brytanii, druga załoga weźmie udział w kolejnym wyścigu kwalifikacyjnym do regat Fastnet, czyli w Channel Race. W kolejnym tygodniu najważniejsza od wielu lat impreza morska w Polsce – Dr Irena Eris ORC European Championships, a klamrą spinającą ten intensywny okres będzie Rolex Fastnet Race, w którym Yacht Club Sopot wystartuje 6 sierpnia.

– W Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy ORC wystartujemy ostatecznie na dobrze nam znanym jachcie Jeanneau Sun Fast 3600 „One & Only” – mówi Rafał Sawicki, jeden z inicjatorów YCS. – Mieliśmy już przyjemność ścigać się na nim w takich regatach jak Żeglarski Puchar Trójmiasta, Nord Cup czy St. Maarten Heineken Regatta. W pierwszych regatach ja będę miał przyjemność poprowadzić załogę klubową, a w mistrzostwach Europy zastąpi mnie Paweł Górski.

– Niezmiennie stosujemy idee propagowania żeglarstwa poprzez mieszanie w załodze żeglarskich wyczynowców i amatorów – dodaje Filip Wójcikiewicz, komandor Klubu, który dołączy do załogi na mistrzostwa Europy. – Nie inaczej będzie w przypadku „One & Only”. – Wystawimy dwie zupełnie różne załogi na mistrzostwa Polski i Europy, aby dać szansę posmakowania regatowego żeglarstwa jak największej liczbie osób. Wynik będzie sprawą drugorzędną, ale na pewno uczestnicy projektu zrobią wszystko, aby był jak najlepszy.

W czasie, gdy część klubowiczów i ich gości będzie walczyć na rodzimych wodach, kolejna ekipa wystartuje w regatach Channel Race, które rozpoczną się w sobotę, 21 lipca w Cowes. Będzie to kolejny, ważny etap przygotowań do The Fastnet Race.

– Royal Ocean Racing Club stawia bardzo duże wymagania uczestnikom regat Fastnet – podkreśla Paweł Górski. – Dlatego też za nami regaty kwalifikacyjne St. Malo Race oraz niezbędne szkolenia Sea Survival, które odbyliśmy w Polsce. Przed nami ostatni wymóg kwalifikacyjny, czyli regaty Channel Race. Poza zgraniem załogi, odkrywaniem kolejnych tajemnic jachtu klasy VO70 i elementami taktycznymi, takim jak choćby start w dużej grupie jachtów, będziemy testowali nowe żagle 3di, z których będziemy mogli skorzystać na jachcie Monster Project.

Rywalami załogi Yacht Club Sopot ponownie będą tak znane jednostki jak Rambler 88 czy Artemis, więc regaty będą kolejną okazją do żeglugi na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim do dobrego przygotowania się do najtrudniejszych europejskich regat morskich.

W wyścigu Rolex Fastnet Race funkcję sternika pełnić będzie Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski i jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego żeglarstwa regatowego. Załogę tworzyć będzie jak zwykle mieszanka mistrzostwa sportowego oraz pasji żeglarskiej. Oprócz znakomitego sternika na pokładzie znajdą się żeglarze mający na swoim koncie starty w offshore’owych regatach takich jak The Fastnet, Caribbean 600, Malta Middle Sea Race czy Admirals Cup. Łącznie na pokładzie Monster Project wystartuje 19 osób.

Profil Fb Yacht Club Sopot 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ