< Powrót
14
maja 2018
Tekst:
MT Partners
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Śląskiej Ligi Rybnik

Inżbud wygrywa pierwszą rundę Śląskiej Ligi

13 maja na Zalewie Rybnickim wystartowała kolejna edycja Śląskiej Ligi Regatowej –  żeglarskich rozgrywek ligowych dla lokalnych zawodników, klubów żeglarskich i firm. Po zaciętej walce obrońcy Pucharu z zeszłego sezonu, załoga Inżbud Rybnik, wygrali inauguracyjne zawody minimalnie wyprzedzając załogi Aspektu i Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska Białej.

Na zawodników na przystani Hotelu Stodoły czekały cztery jednakowe jachty regatowe Skippi oraz doskonała pogoda. Wiatr o sile 12-15 węzłów i bezchmurne niebo stworzyły idealne warunki do ścigania. Udało się rozegrać aż dziewięć wyścigów.

Od początku czołowe miejsca zajmowała ekipa zeszłorocznych triumfatorów, najbardziej doświadczonej w ligowych zmaganiach, załoga Inżbud Rybnik. Ale tuż za nimi była załoga Aspekt, z młodym sternikiem, byłym zawodnikiem TS Kuźnia Rybnik klasy Laser, Robertem Szymańskim.

Równo pływała również załoga ATH z Pawłem Fałatem ze sterem, który po zeszłorocznym starcie w lidze i regatach meczowych, sukcesywnie podnosi poziom swojej załogi. Dwie debiutujące w lidze teamy – Wasko i Ecol – z wyścigu na wyścig pływały coraz lepiej, doskonale radząc sobie z wymagającymi jachtami oraz silnym, porywistym szkwalącym wiatrem.

Największy problem z żeglowaniem miała zdecydowanie najlżejsza kobieca załoga Śląskiego Yacht Clubu. Silny wiatr nie był jej sprzymierzeńcem i nie pozwalał na tak szybkie prowadzenie jachtu na wiatr, jak załogom męskim.

Wyniki regat rozstrzygnęły się dopiero w ostatnim wyścigu, gdy Inżbud przypieczętował wygraną, ale z przewaga tylko 1 pkt nad Aspektem. Zwycięska załoga płynęła w składzie Grzegorz Niemczyk, Filip Bogacki i Zbigniew Bogacki.

Klasyfikacja końcowa:
1. Grupa Inzbud – 6 pkt
2. Aspekt – 7 pkt
3. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej – 9 pkt
4. WASKO SA – 12 pkt
5. Ecol Spółka z o.o. – 16 pkt
5. Śląski Yacht Club – 20 pkt

Kolejne Regaty odbędą się na Zalewie Rybnickim już w następną niedzielę, 20 maja, a bazą regat jest Hotel i Restauracja Stodoły.

Zgłoszenia i więcej informacji można uzyskać u organizatora regat lub na stronie na facebooku: https://www.facebook.com/LigaSLR/

Śląska Liga Regatowa organizowana jest przy współpracy miasta Rybnik.

Podobne projekty organizowane są od kilku lat również w Szczecinie i Trójmieście. W lidze udział biorą dowolnie zorganizowane zespoły żeglarskie, a jednakowy sprzęt w postaci floty jachtów regatowych dostarcza organizator. Dzięki temu liczą się tylko umiejętności załóg, a zawodnicy nie muszą posiadać jachtów, co zdecydowanie ułatwia starty. Formuła ligi jest łatwa i dostępna dla wszystkich a doskonałą zabawę i dużą dawkę adrenaliny zapewniają szybkie i sprawne jachty oraz krótkie intensywne wyścigi.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ