< Powrót
17
czerwca 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
parady

IV Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę!

Przygotowania do IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są na ostatniej prostej. Poznaliśmy aktualną listę jednostek uczestniczących w wydarzeniu oraz nowe ustalenia zawarte w Instrukcji Żeglugi.

Uwaga! Podajemy adres do webinaru, na którym odbędzie się odprawa skipperów!
https://tiny.pl/7w32j

20 czerwca, o godz. 16.30 na wysokości mola w Gdańsku Brzeźnie kilkadziesiąt jednostek wyruszy w stronę Gdyni. Wśród nich będą duże i znane żaglowce oraz małe jachty turystyczne i regatowe. Dla widzów obserwujących paradę z lądu dobrym punktem do obserwacji ruszającej w trasę flotylli będzie molo w Brzeźnie. Dalszy przebieg Parady będzie można zobaczyć z mola Sopocie, albo w Gdyni Orłowie. Jeśli ktoś zechce zobaczyć finał wydarzenia, powinien obserwować go z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni po godz. 19.

A będzie na co popatrzeć, bo w wydarzeniu wezmą udział m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, „Zawisza Czarny”. Nie zabraknie wielu mniejszych, ale również znanych i zasłużonych, oldtimerów. Dziś na listę uczestników wpisanych jest ponad 70 jednostek, ale organizatorzy spodziewają się, że ostatecznie w Paradzie popłynie ok. 100 żaglowców, jachtów oraz łodzi motorowych.

Na kilka dni przed IV Żeglarską Paradą Świętojańską ważną informację ma do przekazania jej komandor, kpt. Artur Pierzyński. Chodzi o mniejsze jednostki „przyglądające” się żeglarskiemu widowisku.

– Paradzie będą towarzyszyć mniejsze, niezarejestrowane przez organizatorów jednostki, głównie motorowe – mówi kpt. Artur Pierzyński. – Ich asysta to ciekawe uzupełnienie wydarzenia. Aby te małe motorówki i jachty nie zakłócały przebiegu całości i nie utrudniały żeglugi żaglowcom i jachtom płynącym w Paradzie, najlepiej będzie jeśli utworzą tak zwaną flotę lewej burty. Chodzi o to, by niezarejestrowane łódki płynące zgodnie z kierunkiem Parady płynęły bliżej jej uczestników, natomiast płynące w kierunku przeciwnym powinny operować bliżej brzegu w pewnym oddaleniu od zarejestrowanych uczestników. Nie powinny przecinać trasy, ani pływać między większymi jachtami.

Załogi i sternicy, którzy chcą wziąć udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej proszeni są o kontakt z Jerzym Jałoszewskim, głównym organizatorem z ramienia PoZŻ, pod numerem telefonu 604 543 210 lub na adres mailowy: j.jaloszewski@pozz.org.pl.

– IV Żeglarska Parada Świętojańska zapowiada się imponująco – deklaruje Jerzy Jałoszewski. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu. Po raz pierwszy będziemy mogli płynąć z największymi żaglowcami portów Trójmiasta oraz jednostkami instytucji morskich. Szczególne podziękowania za partnerstwo i pomoc kieruję do Portu Gdynia, Urzędu Morskiego w Gdyni, Morskiej służby Poszukiwawczej i Ratownictwa SAR, Uniwersytetu Morskiego, CWM ZHP oraz The Sail Training Association Poland. Kapitanów poszczególnych jednostek proszę o codzienne śledzenie komunikatów na portalu Żeglarski.info oraz wzięcie udziału w odprawie online w piątek o 13. Link, za pośrednictwem którego będzie można się zalogować, podany zostanie w komunikacie czwartkowym.

Uwaga! W sobotę, od godziny 17. na Facebooku Żeglarski.info będzie można oglądać transmisję online z Parady.

IV Żeglarska Parada Świętojańska organizowana jest przez Pomorski Związek Żeglarski przy współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i JMKW Kotwica w Gdyni w ramach Święta Morza. Partnerem głównym jest Port Gdynia. Partnerami są także Miasto Gdynia i Marina Yacht Park. Patronat honorowy nad Paradą objęli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Zeglarski.info.

Wytyczne bezpieczeństwa

Tabela kolejności jednostek

Komunikat Komandora IV ŻPŚ nr 3

Komunikat Komandora IV ŻPŚ nr 2

Regulamin IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej

Komunikat Komandora IV ŻPŚ nr 1 

Formularz Zgłoszeniowy

Instrukcja Żeglugi

Lista uczestników IV ŻPŚ

Mapa trasy IV ŻPŚ

PODZIEL SIĘ OPINIĄ