< Powrót
10
czerwca 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Parada
„Zawisza Czarny” popłynie w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej.

IV Żeglarska Parada Świętojańska – pilne informacje i filmowe zaproszenia

Do IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej zostało tylko 10 dni. Dziś chcemy przekazać wszystkim zainteresowanym kilka ważnych informacji. Mamy też filmowe zaproszenia dla skipperów, którzy jeszcze nie zgłosili swoich jachtów do udziału w tym wydarzeniu.

Tegoroczna parada będzie różnić się od poprzednich przede wszystkim tym, że odbędzie się w dzień, a nie tak, jak w poprzednich latach po zmierzchu. Jej trasa będzie dłuższa – z Gdańska do Gdyni. Poza tym jej przebieg i organizacja będzie podporządkowana obowiązującym przepisom dotyczącym zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W czwartek 18 czerwca ukaże się specjalna wkładka do „Dziennika Bałtyckiego” publikowana w partnerstwie z Portem Gdynia, poświęcona Paradzie. Zawierać będzie m.in. mapę trasy, po której będą płynąć uczestniczące w wydarzeniu jednostki. Na mapie pokazany zostanie też szyk Parady z rozmieszczeniem uczestniczących w niej żaglowców i jachtów oraz pokazaniem najlepszych punktów widokowych na lądzie. Aby znaleźć się w tym zestawieniu i zyskać atrakcyjną pamiątkę, należy przesłać zgłoszenie udziału jednostki do poniedziałku 15 czerwca na podany w ramce na końcu tekstu adres mailowy. Ze względu na cykl wydawniczy, jachty zgłoszone po tym terminie nie zostaną ujęte na mapie.

Na piątek zaplanowana jest odprawa skiperów, którą w formie wideokonferencji poprowadzi komandor parady  Artur Pierzyński, komandor JKMW Kotwica w Gdyni. Informacja o dokładnej godzinie odprawy i adres internetowy do połączenia zostaną przesłane do wszystkich kapitanów jednostek biorących udział w Paradzie.

W Paradzie wezmą udział m.in. kultowe polskie żaglowce. Największym z nich jest oczywiście „Dar Młodzieży”. Komendant fregaty, kpt. Rafał Szymański zaprasza wszystkie chętne załogi do udziału w wydarzeniu i liczy na świetną zabawę.

Także Weronika Nadzikiewicz, dyrektor zarządzająca Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego CWM, zaprasza żeglarzy do udziału w Paradzie, a widzów do oglądania jej z lądu, np. z mola w Gdańsku-Brzeźnie lub w Sopocie, albo z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni.

W krótkich żołnierskich słowach na paradę zaprasza też jej komandor, kapitan Artur Pierzyński.

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy popłynąć w doborowym towarzystwie „Daru Młodzieży”, „Pogorii”, „Generała Zaruskiego”, „Zawiszy Czarnego” i wielu innych znakomitych, słynnych jednostek, to po tych osobistych, filmowych zaproszeniach nie powinien mieć już wątpliwości. Popłyńcie w Paradzie, bo taka impreza zdarza się na Zatoce Gdańskiej tylko raz w roku!

Wszyscy chętni proszeni są o kontakt z Jerzym Jałoszewskim, głównym organizatorem z ramienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, pod numerem telefonu 604 543 210 lub pod adresem mailowym: j.jaloszewski@pozz.org.pl. Na ten adres należy tez przesyłać formularze zgłoszeniowe.

Regulamin IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej

Formularz zgłoszeniowy

Komunikat komandora IV ŻPŚ nr 1

IV Żeglarska Parada Świętojańska organizowana jest przez Pomorski Związek Żeglarski przy współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i JMKW Kotwica w Gdyni w ramach Święta Morza. Partnerem głównym jest Port Gdynia. Partnerami są także Miasto Gdynia i Marina Yacht Park. Patronat honorowy nad Paradą objęli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.
Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Zeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ