< Powrót
24
stycznia 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Katarzyna Orłowicz
Świątecznej Pomocy Mistrza Nawigacji
Rejs żaglowcem STS „Pogoria” będzie nagrodą dla zwycięzcy konkursu.

IX Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji z STS „Pogorią”!

Trwają zapisy do dziewiątej edycji Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. W tym roku uczniowie będą walczyć nie tylko o miano najlepszego specjalisty od nawigacji, ale też atrakcyjny rejs żaglowcem STS „Pogoria”.

Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji, organizowany przez Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Fundację Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” w Słupsku oraz Pomorski Związek Żeglarski, od lat służy do promowania nawigacji i tematyki morskiej wśród uczniów pomorskich szkół. Łącznie do tej pory wzięło w nim udział ponad 600 uczniów.

Obecnie rusza dziewiąta edycja, do której można się zgłaszać do 9 lutego.

– Na ten moment mamy około 40 zgłoszeń, co już jest sporą liczbą, ponieważ konkurs jest wysokospecjalistyczny i łączy wiedzę z wielu dziedzin – tłumaczy Iwona Poźniak z ODN w Słupsku. – Taka interdyscyplinarność jest dosyć rzadka w konkursach dla szkół podstawowych. W zgłoszeniach widać już sporo nowych nauczycieli i dzieci. W tym roku pozostajemy przy tej samej formule, zmiana jest tylko taka, że dopuszczamy do udziału nie tylko uczestników ze szkół, ale też z klubów żeglarskich, którymi opiekują się instruktorzy.

Zgodnie z harmonogramem 22 lutego młodzież czeka etap szkolny, 14 marca etap regionalny, a 4 kwietnia etap wojewódzki. Na przełomie maja i czerwca odbędzie się zaś Wielka Gala. Ważną nowością w tym roku jest nagroda dla najlepszego uczestnika. Zwycięzca wielkiego finału popłynie bowiem w rejs na żaglowcu STS „Pogoria”. Koszt zostanie pokryty przez kwotę wypracowaną przez sklep E-Pogoria.com – Morskie Inspiracje.

Regulamin konkursu

Mistrza Nawigacji

Żeby popłynąć STS „Pogoria” nie trzeba jednak wygrywać konkursu nawigacyjnego. W tym sezonie są bowiem jeszcze dostępne ostatnie rejsy. Najbliższy już w dniach 3-10 lutego.

Więcej informacji o terminach rejsów.

W niesamowity klimat żaglowca wprowadzić zaś może nowa książka Kazimierza Robaka – „Z Pogorią na śpiew i życie”. Żeglarz, uczestnik rejsów na „Pogorii” i autor słynnej „Pogorią na koniec świata”, zebrał w niej piosenki i szanty stworzone na tym żaglowcu oraz jego dotyczące. Nie jest to jednak tylko śpiewnik – autor omawia historię każdego utworu i opisuje okoliczności, w których powstał. Jest zatem i słynna „Polonia Brava”, i „Pogoria i wiatr”, i „Pobudka”. Całość publikacji, która ukazała się w wydawnictwie Dobry Noe Press, jest pięknie ilustrowana przez Iwonę Flaszczyńską.

Strona wydawnictwa

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ