< Powrót
9
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Jacka Karnowskiego
Jacek Karnowski

Jacek Karnowski: 120 patentów na 120-lecie Sopotu

W poniedziałek 20 września w Sopocie odbędzie się otwarcie kolejnego szkolnego sezonu żeglarskiego. Prezydent Jacek Karnowski mówi w rozmowie z Żeglarski.info o programie „Sopot pod żaglami”, zainteresowaniu młodzieży pływaniem oraz nowych inicjatywach.

– Program „Sopot pod żaglami” realizowany jest już 14 lat. Sopocianie stali się dzięki niemu bardziej otwarci na morze?

– Na pewno. Ale to zasługa nie tylko tego programu. To także dlatego, że od 30 lat uczymy pływać uczniów drugich i trzecich klas szkół podstawowych, mamy sopocki WOPR oraz działają u nas wspaniałe kluby – przede wszystkim SKŻ Ergo Hestia Sopot i UKS Navigo, ale także Yacht Club Sopot i prywatne szkółki. Dzięki temu sopocianie chętniej żeglują, a dzieciaki chcą się uczyć żeglarstwa.

– Ilu uczniów uczestniczy w zajęciach?

– Rocznie uczymy żeglarstwa od 150 do 250 młodych ludzi. Mamy w tej chwili klasy żeglarskie w jednej ze szkół podstawowych, które cieszą się wielką popularnością. Obłożenie jest powyżej 20 osób w każdej klasie. 80 uczniów bierze udział w fakultatywnym programie żeglarskim.

– Dzieci w Polsce coraz rzadziej chcą uprawiać sport. Czy w następstwie szkoleń żeglarskich młodzi sopocianie kontynuują potem karierę w SKŻ Ergo Hestia Sopot i UKS Navigo?

– Zdecydowanie! Dzieci garną się do klubów żeglarskich, a nabór do klas żeglarskich jest znacznie większy niż do koszykówki.

– Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii programu „Sopot pod żaglami” był zakup jachtu „Alf”. Sprawdził się jako jednostka szkoleniowa?

– Tak, podobnie jak łódki zakupione z programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Warto zauważyć, że na tych jednostkach pływają nie tylko dzieci, ale też seniorzy z Uniwersytetu III Wieku, czy na przykład goszczący u nas uchodźcy z Białorusi.

Jacek Karnowski

Od lewej: „Alf” i Conrad 760 Jacka Karnowskiego przy sopockim molo. Fot. arch. Jacka Karnowskiego

– 20 września odbędzie się otwarcie kolejnego szkolnego sezonu żeglarskiego. Co planujecie?

– W tym roku ruszamy ze szkoleniem na patenty żeglarskie. Naszym celem jest 120 patentów na 120-lecie Sopotu. Młodzi sopocianie od tego roku będą też zdobywali karty pływackie oraz pływali na łódkach z projektu Urzędu Marszałkowskiego.

– Pan też ma okazję żeglować?

– Mam małą łódkę Conrad 760 i bardzo często żegluję po Zatoce. Parę dni w roku staram się też pływać po Bałtyku i innych morzach.

Projekt Sopot pod żaglami odbywa się od 14 lat. Jego celem jest całoroczna edukacja żeglarska. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. W teoretycznej młodzi ludzie poznają m.in. zasady bezpieczeństwa na wodzie i przepisy żeglarskie. W części praktycznej mają okazję popływać zarówno na łódkach sportowych, np. Optimistach, deskach windsurfingowych oraz katamaranach, jak i na jachcie „Alf” typu J-80 – zasłużonej harcerskiej jednostce, która dotarła m.in. do Murmańska i opłynęła przylądek Horn.

Jacek Karnowski, ur. 16 sierpnia 1963 roku w Gdańsku. Doktor nauk ekonomicznych i samorządowiec – od 1990 roku radny i wiceprezydent, a od 1998 roku prezydent Sopotu. Założyciel i ratownik sopockiego WOPR, sternik jachtowy i motorowodny.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ