< Powrót
16
października 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Kotwica
Nagrody i wyróżnienia wręczono w siedzibie JKMW Kotwica w Gdyni.

Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica zakończył sezon

W sobotę 14 października i niedzielę 15 października na Zatoce Gdańskiej rozegrano Regaty zakończenia sezonu, których organizatorem był Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni.

W regatach wzięło udział 17 jachtów, które rywalizowały w trzech grupach: ORC, KWR i Open. W sobotę w ramach regat rozegrano Bieg Kaprów – Memoriał Bitwy Pod Oliwą. W grupie ORC najlepszy okazał się „Sailing Factory” Jacka Chabowskiego (Sailing Factory Club). Druga była „Aquila” Czesława Perlickiego (Yacht Klub Polski Gdynia), a trzeci „Nauticus” Macieja Polańskiego. W KWR zwyciężyła „Purga” ze sternikiem Kajetanem Kilanowskim (Yacht Klub Stal Gdynia), wyprzedzając „Sloni” Zbigniewa Rembiewskiego i „Tornado” Artura Pierzyńskiego (JKMW Kotwica). Z kolei w Open pierwsze miejsce zajął „Zoltar” Ireneusza Siwka, drugie „Sine Metu” Jarosława Borysa, a trzecie „Orion” Zbigniewa Witbrota (Jacht Klub Morski Gryf Gdynia).

– Pogoda była dobra – powiedział Jerzy Brezdeń, wicekomandor JKMW Kotwica oraz organizator i uczestnik regat. – W oba dni mieliśmy mocne wiatry, ale na szczęście dla naszych leciwych jachtów wiały one z zachodu, czyli od brzegu, a to znaczyło, że klify osłaniały trochę morze i nie rozbujało nas tak bardzo. W przeciwnym razie mogliśmy mieć kłopoty.

W niedzielę natomiast na Zatoce Gdańskiej wystartował wyścig o Puchar Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni. W grupie ORC wygrał go „Nautic” Andrzeja Kopytko przed „Sailing Factory” Jacka Chabowskiego i „Hadarem” Jerzego Brezdenia. Pozostałe miejsca zajęli „Nauticus” Macieja Polańskiego i „Aquila” Czesława Perlickiego.

W grupie jachtów KWR najlepszy okazał się „Tornado” Andrzeja Załuckiego (JKMW Kotwica) przed „Purgą” Kajetana Kilanowskiego i „Sarmatą II” Ireneusza Górecznego (JKMW Kotwica). Pozostałe miejsca zajęli „Sloni” Zbigniewa Rembiewskiego, „Albatros” Macieja Sobka (Jacht Klub Morski Gryf), i „Mat II” Andrzeja Mesojeda (JKMW Kotwica).

W grupie Open najlepszy okazał się „Sine Metu” Jarosława Borysa przed „Orionem” Zbigniewa Witbrota (JKM Gryf) i „Władysławowem” Jacka Raflesza (Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej). Pozostałe miejsca zajęli: „Turkus” Dominiki Kaczmarczyk (JKMW Kotwica), „Eveline” Zbigniewa Skoczylasa oraz „Zoltarem” Ireneusza Siwka.

Po niedzielnej części regat w siedzibie JKMW Kotwica w Gdyni odbyło się spotkanie żeglarskie. Było ono okazją do uroczystego wręczenia nagród oraz oficjalnego zamknięcia sezonu żeglarskiego.

– Robimy te regaty na zakończenie sezonu, bo chcemy pokazać, że jachty do połowy października mogą brać udział w regatach i rejsach – dodaje Brezdeń. – Przy okazji mogliśmy porozmawiać o tym co, było w tym sezonie i będzie w przyszłym. A w 2024 roku JKMW Kotwica chce m.in. wziąć udział w zlocie żaglowców „ The Tall Ship Races”, który w lipcu przyszłego roku odbędzie się na Bałtyku.

Organizatorem regat był JKMW Kotwica, a współorganizatorami Pomorski Związek Żeglarski i Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wyniki Biegu Kaprów – Memoriału Bitwy Pod Oliwą

Wyniki regat o Puchar Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ